Pojawienie się wilgoci w obiekcie przemysłowym jest zwykle skutkiem ubocznym procesów produkcyjnych. Nie mamy więc wpływu na wzrost wilgotności względnej powietrza, ale mamy za to duży wpływ na jej obniżenie. Usuwanie wilgoci w obiektach przemysłowych jest możliwe dzięki profesjonalnym osuszaczom powietrza. Wyjaśniamy, jak działa osuszacz ziębniczy i inne urządzenia.

Dlaczego osuszanie powietrza jest konieczne?

W Almiair doskonale wiemy, jakie skutki ma nadmiar wilgoci w naszych mieszkaniach. Pleśń i grzyby działają szkodliwie nie tylko wygląd ścian i sufitów, lecz także na nasze zdrowie. Wilgotne powietrze ma również negatywny wpływ na przestrzeń przemysłową – zakłady produkcyjne i inne obiekty, w których odbywają się złożone procesy technologiczne. Usuwanie wilgoci z powietrza jest konieczne, żeby:

  • zachować wysoką higienę i zgodne z prawem warunki pracy – mikroorganizmy gromadzące się wraz z wilgocią w zakładzie produkcyjnym są szkodliwe dla jego pracowników;
  • produkty wytwarzane w zakładach przemysłowych miały wymaganą jakość – przez nadmiar wilgoci mogą znacznie odbiegać od norm, np. w branży spożywczej czy farmaceutycznej;
  • uniknąć awarii instalacji (np. elektrycznej) i urządzeń, które mogą gorzej działać przez obecność wilgoci w powietrzu;
  • zachować niezmienną formę i skład materiałów eksploatacyjnych;
  • trzymać w najlepszych warunkach szczególnie cenne dobra w archiwach i magazynach;
  • zapobiec korozji maszyn i urządzeń w zakładzie – dzięki temu będą zawsze gotowe do pracy, nawet jeśli są na pewien czas wyłączone z użytkowania;
  • nie ucierpiała bryła i elementy konstrukcyjne obiektu – usuwanie wilgoci to także osuszanie budynków.

Wyeliminowanie tych szkodliwych następstw wilgotnego powietrza w obiektach przemysłowych jest możliwe dzięki profesjonalnym osuszaczom, które w niektórych zakładach produkcyjnych są wręcz niezbędnym wyposażeniem.

Usuwanie wilgoci w obiektach przemysłowych – osuszacze powietrza

Jak osuszyć powietrze w obiektach przemysłowych? Znacznie lepiej niż osuszanie naturalne sprawdzą się następujące urządzenia:

Osuszacze adsorpcyjne

W niektórych obiektach wilgotność powietrza nie może być całkowicie zredukowana – utrzymuje się je na minimalnym poziomie, bo tego wymaga specyfika procesów produkcyjnych. Służą do tego osuszacze adsorpcyjne, które działają na zasadzie różnicy ciśnień. Cząsteczki pary ulegają dyfuzji, ponieważ znajdują się w środowisku o wyższym ciśnieniu cząstkowym – powietrzu – i przenikają do środowiska o niższym ciśnieniu cząstkowym, czyli środka adsorpcyjnego (adsorbentu). Jest nim np. żel krzemionkowy, który ma dużą zdolność adsorpcyjną – bez problemu uzyskujemy nawet bardzo niską temperaturę punktu rosy.

Membranowe osuszacze powietrza

Najważniejszym elementem osuszaczy jest membrana z włókna polimerowego, przez którą przenikają molekuły pary wodnej – inne cząsteczki nie są przez nią przepuszczane, więc powietrze staje się suche. Minusem jest to, że membranę trzeba regenerować, bo jej skuteczność maleje wraz ze zwiększającą się ilością osuszonego powietrza.

Osuszacze kondensacyjne / ziębnicze

Osuszacze kondensacyjne, zwane też ziębniczymi, mają bardzo wiele zastosowań. Oprócz dużych obiektów przemysłowych używa się ich również w mniejszych budynkach firmowych i na pływalniach. Służą również do usuwania wilgoci z przegród budowlanych, a także nowo powstałych lokali (tzw. osuszanie technologiczne), gdzie wilgoć jest skutkiem prac wykończeniowych, przy których zużywa się duże ilości wody.

Osuszanie kondensacyjne jest też popularną opcją suszenia sprężonego powietrza, bo pozwala na oszczędzenie nakładów energetycznych i finansowych. Sprężone powietrze jest następnie emitowane przez kompresor powietrza i może być używane w kolejnych punktach odbioru.

Przemysłowe osuszanie powietrza osuszaczem ziębniczym

Osuszacze kondensacyjne, czyli ziębnicze, wykorzystują zjawisko kondensacji, czyli skraplania – przejścia substancji ze stanu gazowego do stanu ciekłego. Kondensacji ulega w tym przypadku para wodna znajdująca się w powietrzu w obiekcie przemysłowym. Znamy to zjawisko z życia codziennego – para wodna po gorącej kąpieli osadza się na lustrze w łazience, a następnie skrapla.

Zjawisko kondensacji pary wodnej jest możliwe, jeśli zapewnimy odpowiednio niską temperaturę. Osuszacz sprawia więc, że wilgotne powietrze jest chłodzone do temperatury poniżej punktu rosy. Para wodna zawarta w powietrzu wtedy zaczyna się skraplać. Następuje kondensacja, a powstała w tym procesie woda gromadzi się w specjalnym zbiorniku.

Skuteczność kondensacji w osuszaniu budynków rośnie wraz ze wzrostem wilgotności względnej i temperatury powietrza.

Jak wybrać osuszacz ziębniczy?

Na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt? Ważne są następujące zależności i parametry związane z usuwaniem wilgoci:

  • Wydajność osuszacza

Jest najważniejszym atrybutem, informuje o ilości wody, którą osuszacz może wytrącić z powietrza. Podaje się ją w litrach na dobę. Wydajność nie jest parametrem stałym – producenci podają ją dla danej temperatury i w danej wilgotności względnej (w procentach). Im niższa wilgotność i temperatura w pomieszczeniu, tym niższa będzie wydajność osuszacza kondensacyjnego.

Niektóre osuszacze kondensacyjne dużo gorzej radzą sobie w niskiej wilgotności względnej i temperaturze. Może się więc okazać, że nie nadają się do danego obiektu przemysłowego. Żeby to zweryfikować, trzeba porównać wartości w tabeli wykresu wydajności osuszacza powietrza.

  • Przepływ powietrza

Producenci osuszaczy podają go w m3 na godzinę. Żeby porównać różne osuszacze powietrza, trzeba rozpatrywać wielkość przepływu wspólnie z wytrzymałością. Otrzymamy wtedy pogląd na to, jakie urządzenie będzie najefektywniejsze i najszybciej osuszy powietrze w obiekcie.

  • Serwis pogwarancyjny

Warto wybrać sprzęt, który będzie można naprawiać u dystrybutora również po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Wtedy jesteśmy pewni, że zawsze będziemy mieli dostęp do oryginalnych części i profesjonalnego serwisu sprężarek i kompresorów.

  • Wielkość pomieszczenia

Żeby dobrać osuszacz ziębniczy do wielkości pomieszczenia czy całego obiektu, trzeba najpierw określić pożądaną wielkość przepływu, a następnie znaleźć model o największej wydajności spośród tych, które pasują nam pod względem wielkości przepływu. W ten sposób wybierzemy urządzenie najskuteczniejsze w procesie osuszania.

FAQ

Dlaczego usuwanie wilgoci w obiektach przemysłowych jest konieczne?

Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną jest niezbędna, żeby utrzymać prawidłowe działanie wszystkich urządzeń w zakładzie, wysoką jakość produktów i materiałów eksploatacyjnych oraz higienę pracy. To wszystko sprawia, że usuwanie wilgoci jest korzystne ze względów ekonomicznych.

Jakie osuszacze powietrza przemysłowe wybrać?

Polecanym sprzętem jest osuszacz kondensacyjny. Usuwa wilgoć, powodując skraplanie pary wodnej. Wilgotne powietrze jest chłodzone do odpowiedniej temperatury poniżej punktu rosy.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie osuszacza kondensacyjnego?

Najlepiej wybrać osuszacz o dużej wydajności niezależnie od stopnia zawilgocenia. Trzeba również określić, jak szybko ma być osuszone powietrze (wielkość przepływu).