Sektor maszynowy w Polsce to stale powiększające się inwestycje w asortyment i technologię, a co za tym idzie – wzmacnianie konkurencyjności. Bez niego nie istniałyby pozostałe gałęzie przetwórstwa, a także górnictwo czy energetyka. A jaką funkcję pełnią w tym wszystkim sprężarki do przemysłu maszynowego? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Sprężarki powietrza – urządzenia niezbędne w przemyśle maszynowym
Wśród kompresorów najczęściej wykorzystuje się sprężarki tłokowe lub sprężarki śrubowe. Te ostatnie stosuje się na dużą skalę właśnie w przemyśle maszynowym, który zajmuje się produkcją maszyn:
- górniczych,
- hutniczych,
- budowlanych,
- drukarskich,
- włókienniczych,
- CNC.
a także turbin, silników, obrabiarek, szlifierek czy środków transportu. Głównym zadaniem sprężarki jest wytwarzanie sprężonego powietrza. Do czego potrzebny jest gaz o podwyższonym ciśnieniu w przemyśle maszynowym i jak powstaje?
Do sprężarki śrubowej dostaje się powietrze atmosferyczne. Po przejściu przez filtr usuwający zanieczyszczenia gaz jest sprężany – jego ciśnienie jest podwyższane do żądanej wartości dzięki zmniejszeniu wolnej przestrzeni. Sprężone powietrze o wysokim ciśnieniu to nośnik energii kinetycznej – może więc zasilać urządzenia z napędem pneumatycznym w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w sektorze maszynowym.
Sprężarka śrubowa – najlepsza do przemysłu maszynowego
Kompresor śrubowy jest jednym z najlepszych wariantów spośród dostępnych na rynku sprężarek, wydajniejszym niż kompresory tłokowe. Co ciekawe, to nowoczesne rozwiązanie stosuje się zarówno w tak delikatnych, precyzyjnych i sterylnych branżach jak przemysł farmaceutyczny i spożywczy, jak i w przemyśle imponującym rozmiarami wyrobów, czyli maszynowym. Szerokie zastosowanie umożliwia sposób działania i zalety kompresora śrubowego, których nie znajdziemy w sprężarkach tłokowych.
Kompresory powietrza różnią się między sobą elementem sprężającym powietrze. W sprężarce śrubowej służą do tego dwie śruby, które stale się obracają. Zasysane z zewnątrz powietrze trafia do przestrzeni między nimi, która zmniejsza się właśnie na skutek obracania śrub. Tak tworzy się sprężone powietrze, które może trafić dalej do punktów odbioru, czyli urządzeń w fabryce maszyn.
Dlaczego to właśnie sprężarki śrubowe wykorzystuje się w tak wymagającym sektorze przemysłu?
- Kompresor przemysłowy musi stale działać na wysokich obrotach, żeby zapobiec zastojom produkcji. Sprężarki śrubowe są efektywne, a odpowiednio konserwowane mają imponującą żywotność.
- Mimo wysokich osiągów i intensywnej eksploatacji sprężarek śrubowych nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo zakładu przemysłowego. Wystarczy regularnie i umiejętnie kontrolować ich stan, żeby działały prawidłowo i nie stanowiły zagrożenia.
- Maszyny i urządzenia, w których stosuje się sprężone powietrze, są lżejsze (więc łatwiejsze w transporcie) i bezpieczniejsze niż te zasilane elektrycznie.
- Wydajność idzie w parze z cichą pracą. Kompresor śrubowy nie emituje hałasu, dzięki czemu nie wpływa na komfort osób przebywających w zakładzie.
- Sprężarka śrubowa = zysk. Sprężone powietrze usprawnia wiele procesów technologicznych, jest odporne na zmiany temperatury, nie wymaga utylizacji zużytej energii (którą nawet można ponownie wykorzystać). Ekonomicznie i prawidłowo używana sprężarka to zmniejszenie kosztów energii.
Kompresory śrubowe: sprężarki olejowe
Kompresory śrubowe dzielą się na sprężarki olejowe i sprężarki bezolejowe.
Sprężarki olejowe śrubowe mają dodatkowy element budowy – wtrysk oleju, który ma niebagatelne znaczenie dla intensywności pracy kompresora:
- zapobiega ścieraniu sąsiadujących ze sobą elementów sprężarek śrubowych,
- wydłuża żywotność urządzenia i umożliwia nawet bardzo intensywną eksploatację,
- pozwala na pracę bez przerw – przykładowo sprężarki tłokowe bezolejowe muszą systematycznie „odpoczywać”;
- chłodzi części kompresora, co również przekłada się na długotrwałe i bezawaryjne działanie.
Olej ma zbawienny wpływ na sprężarki dla przemysłu maszynowego, ale samo sprężone powietrze wymaga oczyszczania z wszelkich cząsteczek. Służą do tego filtry i separator oleju, który oddziela go od wody powstałej w procesie sprężania. Olej wraca do komory, jest chłodzony i filtrowany, żeby kompresor mógł go ponownie wykorzystać. Czyste sprężone powietrze ze sprężarki olejowej może być wtedy przekazane do urządzeń i maszyn.
Sprężarki bezolejowe śrubowe nie mają powyższych właściwości. Nie mogą pracować bez przerwy i tak wydajnie. Wytwarzają jednak maksymalnie czyste sprężone powietrze o jakości, której nigdy nie osiągną sprężarki z wtryskiem oleju.
Sprężarki śrubowe dla przemysłu maszynowego – jak wybrać?
Żeby sprężarka śrubowa działała wydajnie i bezawaryjne, jej parametry muszą odpowiadać wymaganiom procesów technologicznych w zakładzie.
- Ciśnienie robocze
Za małe spowolni działanie maszyn, a zbyt duże spowoduje straty energii. W zakładach przemysłu maszynowego stosuje się m.in. kompresory wysokociśnieniowe, które mogą osiągać ciśnienie o wartości nawet kilkuset bar. Dobrze dobrany kompresor nie będzie powodował spadków mocy i przerw w pracy urządzeń.
- Wydajność
Wydajność sprężarek śrubowych to liczba litrów sprężonego powietrza na minutę, czyli szybkość jego przepływu. Wysoka wydajność to płynna praca sprężarki. Każde urządzenie zasilane pneumatycznie ma określone zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Wydajność kompresora powinna być od niego o 30% większa.
- Pojemność zbiornika
Znowu – trzeba dopasować ją do punktów odbioru. Prawidłowa pojemność zbiornika pozwala na nieprzerwane dostarczanie sprężonego powietrza do punktów odbioru. W fabrykach maszyn doskonale sprawdzają się sprężarki śrubowe z dużymi zbiornikami.
Sprężarki dla przemysłu maszynowego – przykładowe zastosowania
Wśród wielu branż i produktów przemysłu maszynowego można zaobserwować wiele zastosowań sprężarek śrubowych.
- Maszyny włókiennicze – przy produkcji tekstyliów kompresory śrubowe czyszczą maszyny za pomocą strumienia sprężonego powietrza. Z kolei w branży garbarskiej służą do konserwacji i napędzania maszyn. Sprężarki powietrza suszą i czyszczą wyroby skórzane.
- Maszyny górnicze – sprężarki śrubowe wytwarzają powietrze używane do odzyskiwania gazu koksowniczego, napędzania pras filtracyjnych, przetwarzania minerałów i innych procesów w branży górniczej.
- Maszyny budowlane – sprężonego powietrza używa się w budownictwie do wyburzania i piaskowania konstrukcji. Sprężarki śrubowe napędzają też maszyny w przeciskach pod nasypami i drogami.
- Maszyny drukarskie – w drukarniach używa się sprężonego powietrza np. do podawania i przenoszenia papieru, oprawiania książek, usuwania odpadów papieru, a także w urządzeniach tnących i składających.
FAQ:
Jakie sprężarki powietrza sprawdzają się w przemyśle maszynowym?
W fabrykach maszyn stosuje się sprężarki śrubowe, które utrzymują najwyższą sprawność energetyczną. W branżach przemysłu maszynowego istotna jest wysoka wydajność, praca pod stałym ciśnieniem nawet w najtrudniejszych warunkach i nowoczesne rozwiązania.
Jakie zalety ma wykorzystanie sprężonego powietrza w zakładach przemysłowych?
Sprężone powietrze to wyjątkowe medium energetyczne, ponieważ nie szkodzi środowisku, jest odporne na wahania temperatury i zagrożenie wybuchem. Urządzenia i maszyny zasilane energią pneumatyczną działają bezawaryjnie i bezpiecznie.
Jakie parametry powinny mieć kompresory do zakładów przemysłowych?
Sprężarka musi być dopasowana do urządzeń i maszyn zasilanych sprężonym powietrzem, tzn. mieć odpowiednie ciśnienie robocze, wydajność i wielkość zbiornika. Dobrze dobrany kompresor to niskie koszty eksploatacji.