Sprężarki powietrza generują medium tak istotne, jak woda prąd czy gaz. W wielu zakładach produkcyjnych czy usługowych pracują całodobowo, nieprzerwanie i pod ogromnym obciążeniem. Ten sprzęt ma pełne prawo się zużywać, a proces ten przyspiesza niewłaściwa eksploatacja. Czy zły stan techniczny sprężarki kwalifikuje ją tylko do wymiany na nową? Nie zawsze, czasem wystarczy jedynie regeneracja sprężarki, aby urządzenie mogło ponownie pracować sprawnie i wydajnie!
Czy regeneracja kompresora powietrza to jego naprawa?
Sporo osób niefortunnie używa określeń „regeneracja” i „naprawa” wymiennie, co może czasem być przyczyną nieporozumień. Aby tego uniknąć, warto zapamiętać, że te dwa słowa mają odmienne znaczenie. Przede wszystkim regeneracja jest procesem nadrzędnym wobec wszelkich napraw.
- Regeneracja to kompleksowy, wieloetapowy i zwykle długi proces, a jego cel to przywrócić pełną sprawność uszkodzonym bądź zniszczonym elementom urządzenia. Regeneracja sprężarki obejmie więc sprzęt jako całość – wszystkie jego części zostaną rzetelnie sprawdzone, usterki naprawione, a ich przyczyny wyeliminowane. Po regeneracji sprzęt (pod względem właściwości fizycznych i mechanicznych) nie będzie się prawie różnił od fabrycznie nowej sprężarki.
- Naprawa sprężarek powietrza jest procesem węższym i jednym z elementów regeneracji. Polega na usunięciu tej jednej konkretnej usterki czy problemu, przy czym nie zawsze zostają zwalczone jego przyczyny. Nie można też mówić o niemal fabrycznej sprawności sprzętu, gdyż jego ogólny stan techniczny może pozostawiać wiele do życzenia.
Dlaczego sprężarki powietrza wymagają regeneracji?
Sprężarki powietrza to bardzo duża grupa urządzeń – montuje się je w pojazdach i maszynach (np. rolniczych), a jako elementy instalacji pneumatycznej wykorzystuje do różnych celów w większości przedsiębiorstw z wielu różnych gałęzi przemysłu (np. w zakładach produkcyjnych z branż: spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej lub w warsztatach usługowych np. mechanicznych, ślusarskich, lakierniczych). Używa się ich też w domu – np. podczas remontów czy hobbystycznie, „do majsterkowania”.
Intensywna eksploatacja sprężarki powietrza
Poza może domowym zastosowaniem sprężarki na ogół pracują bardzo intensywnie – z dużą mocą, pod dużymi obciążeniami i nieprzerwanie (całodobowo, przez siedem dni w tygodniu!). To naturalna kolej rzeczy, że z czasem pewne elementy się zużywają i wymagają wymiany, lub pojawiają się mniejsze czy większe usterki. Ważną gałęzią „profilaktyki” sprężarki jest jej regularne serwisowanie. Bardzo istotne jest także poprawne korzystanie z niej i wymiana na czas elementów eksploatacyjnych.
Obniżenie sprawności sprężarki powietrza
Przy niewłaściwym użytkowaniu zwłaszcza, ale również wtedy, gdy sprężarka ma już swoje lata i jest intensywnie eksploatowana, może pojawić się awaria, która wymagać będzie albo zakupu nowej sprężarki, albo właśnie jej regeneracji.
Także w sytuacji, w której sprawność urządzenia zaczyna się obniżać (np. zmniejsza się wydajność lub pojawia się problem ze spadkami ciśnienia), warto zdecydować się na regenerację sprężarki, a tym samym zapobiec możliwej usterce, której skutki – jak np. przestój w pracy zakładu – mogą być kosztowne.
Na czym polega regeneracja sprężarek powietrza?
Regeneracja to proces kompleksowy, ale uzależniony od regenerowanego urządzenia. Zwykle składa się z kilku tożsamych kroków, lecz poszczególne etapy mogą się także różnić np. w przypadku odmiennych rodzajów sprężarek (ich budowy i działania).
Regeneracja sprężarki: demontaż i analiza podzespołów
Sprężarka zostaje rozmontowana, a jej części składowe są dokładnie analizowane pod kątem zużycia i uszkodzeń. To pozwala – już na tak wczesnym etapie – wykryć przyczyny usterki, ale też od razu wyeliminować te elementy, które muszą zostać zutylizowane, oraz przygotować te, które po uprzednim oczyszczeniu i obróbce mechanicznej odzyskają dobry stan techniczny.
Regeneracja sprężarki: czyszczenie części urządzenia
Wszystkie te części, które jeszcze nie są całkiem zużyte i mogą poprawnie pracować, są najpierw precyzyjnie oczyszczane. W tym celu wykorzystuje się m.in. różne środki chemiczne oraz czynności, które mają za zadanie przywrócić częściom fabryczną kondycję. Ponownie rozpoznaje się też usterki i uszkodzenia oraz wykonuje liczne badania i pomiary, które weryfikują, czy dana część zachowała właściwe parametry.
Regeneracja sprężarki: obróbka mechaniczna części
Po oczyszczeniu elementy, które nie muszą zostać wymienione na nowe, poddaje się licznym procesom obróbki mechanicznej, takim jak m.in. szlifowanie, frezowanie, wytłaczanie czy toczenie.
Regeneracja sprężarki: montaż podzespołów i całej sprężarki
Oczyszczone i obrobione części – czyli zregenerowane do fabrycznego stanu – są łączone z elementami nowymi, które zastępują te zużyte, niedające się do pracy, wyeliminowane w dwóch pierwszych etapach procesu. Podczas łączenia podzespołów należy czuwać nad kompatybilnością elementów oraz nad zaleceniami producenta. Po montażu sprężarka musi być zgodna z wszelkimi standardami.
Regeneracja sprężarki: sprawdzenie poprawnego działania
Po montażu wszystkich elementów i obudowy sprężarki przystępuje się do testów (najczęściej już na stanowisku końcowym sprężarki). Weryfikuje się wszystkie parametry, m.in. głośność, szczelność, wydajność, ciśnienie, przepływ oleju czy układ chłodzenia – jeśli wyniki analiz są pomyślne, regeneracja sprężarki powietrza kończy się sukcesem.
Kto powinien przeprowadzić regenerację sprężarki powietrza?
Bardzo ważne jest to, aby regenerację sprężarek powietrza przeprowadzali wyłącznie specjaliści. Poza wiedzą i doświadczeniem fachowców należy zwrócić uwagę na to, aby zamontowane zostały wyłącznie oryginalne części (czyli dostarczone przez producenta sprężarki). Po regeneracji sprężarki powietrza klient powinien otrzymać gwarancję od firmy wykonującej usługę (zwykle na kilka lub kilkanaście miesięcy).
W naszej firmie AlmiAir, która jest polskim dystrybutorem m.in. urządzeń ALMiG, za regenerację sprężarek odpowiada świetnie wyszkolony zespół fachowców, który regularnie uczestniczy w najlepszych szkoleniach i podnosi swoje kwalifikacje. Nasi specjaliści wykorzystują profesjonalne narzędzia pomiarowe i diagnostyczne, a nasi Klienci mogą cieszyć się sprawnym sprzętem bez niepotrzebnego ponoszenia wydatku na zakup nowych urządzeń. Zapraszamy!
FAQ:
Jak długo może trwać regeneracja kompresora powietrza?
Wiele zależy od stanu technicznego urządzenia, przyczyn usterki oraz liczby części, które muszą zostać wymienione na nowe lub zregenerowane. Zwykle regeneracja sprężarek trwa od kilku dni do kilku tygodni.
Ile kosztuje profesjonalna regeneracja sprężarek powietrza?
Koszt regeneracji sprężarki jest kwestią indywidualną. Można go oszacować dopiero po weryfikacji nieprawidłowości i analizie stanu urządzenia. Zachęcamy do kontaktu z naszym serwisem AlmiAir.
Czy zregenerowana sprężarka powietrza zostaje objęta gwarancją?
Firma serwisowa powinna objąć (co najmniej miesięczną) gwarancją zregenerowane urządzenie. Zwykle okres gwarancyjny trwa kilka, maksymalnie kilkanaście miesięcy.