Bez sprężarki powietrza trudno wyobrazić sobie zakład produkcyjny czy usługowy, a nawet placówkę medyczną. To też jedno z tych urządzeń, które warto mieć w zanadrzu w domu, garażu czy prywatnym warsztacie. W sprzedaży dostępne są nie tylko różne rodzaje sprężarek, ale też różne ich rozmiary. Wielkość sprężarki przekłada się na wydajność jej pracy, a ta zależy przede wszystkim od zapotrzebowania i rodzaju zastosowania. Kiedy małe sprężarki mają szansę się sprawdzić? I na co zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu tych urządzeń?
Duże czy małe sprężarki powietrza – od czego to zależy?
W punkcie wyjścia należy zastanowić się nad tym, w jakim celu będziemy używać sprężarki powietrza, aby następnie móc podjąć odpowiedni wybór podczas zakupu urządzenia. Najważniejsze w tym przypadku będzie określenie zapotrzebowania – inny rozmiar sprężarki będzie potrzebny w zakładzie produkcyjnym, a inny w zaciszu domowym, na potrzeby prywatne np. remontowo-hobbystyczne.
Podstawą jest więc pomiar zapotrzebowania na sprężone powietrze. Wówczas mamy możliwość realnego określenia całkowitej ilości sprężonego powietrza, które wykorzystujemy, dzięki czemu możemy dokładnie ocenić, jaka sprężarka będzie dla nas odpowiednia.
Jak zmierzyć zapotrzebowanie na sprężone powietrze?
W warunkach domowych będzie to trudne. Jednak już kupując sprężarkę pod kątem zastosowania profesjonalnego (np. do zakładu pracy), pomiar zapotrzebowania na sprężone powietrze jest podstawą do ustalenia wielkości i wydajności sprężarki, co będzie miało bezpośredni wpływ na produktywność pracy firmy. Zwykle wykorzystuje się dwa sposoby pomiaru.
- Za pomocą przepływomierzu – w ten sposób zmierzymy całość zużywanego przez układ sprężonego powietrza w danej jednostce czasowej. Nie jest to tani sposób, lecz szybki, wygodny i precyzyjny!
- Mierząc zapotrzebowanie pojedynczych komponentów układu sprężonego powietrza – zliczając pobór wszystkich elementów podczas jednoczesnej ich pracy.
Po ustaleniu potrzebnej wartości należy zdecydować się na dużą bądź małą sprężarkę, której wydajność będzie nieco większa, niż zakładają obliczenia.
Małe sprężarki powietrza – gdzie się je wykorzystuje?
Małe sprężarki powietrza swoje zastosowanie znajdują w wielu miejscach – są to zarówno małe, ale profesjonalne warsztaty naprawczo-usługowe, jak i gabinety stomatologiczne. Małe, przenośne sprężarki wykorzystuje się również w domu i w garażu podczas różnego rodzaju prac. Najczęściej spotkamy je:
- w różnego rodzaju warsztatach naprawczych (np. zasilanie urządzeń),
- w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych (np. pompowanie kół),
- w warsztatach blacharskich i lakierniczych (np. malowanie),
- na stacjach paliw,
- w zakładach stolarskich (jako medium robocze do obróbki materiału),
- gabinetach stomatologicznych (jako medium do urządzeń dentystycznych),
- w prywatnych domach, garażach i warsztatach (prace remontowe, serwis roweru, pompowanie basenu, czyszczenie urządzeń, malowanie niewielkich konstrukcji itp.).
Małe sprężarki śrubowe i tłokowe – czym się różnią?
Wybierając małą sprężarkę do domu czy niewielkiego zakładu, natkniemy się także na przynajmniej dwa jej rodzaje, które działają w odmienny sposób i różnią się budową.
- Małe sprężarki tłokowe – to najstarszy rodzaj sprężarki. Dzięki posuwistej pracy tłoka zmniejsza się objętość powietrza, a tym samym zwiększa jego ciśnienie. Charakteryzują się umiarkowaną wydajnością i emitują sporo hałasu. Zwykle wykorzystuje się je w warsztatach motoryzacyjnych oraz w domu. Zaletą jest łatwa konserwacja i niższa cena (w porównaniu ze sprężarkami śrubowymi).
- Małe sprężarki śrubowe – powietrze spręża się w wyniku zmniejszania przestrzeni pomiędzy śrubami. Pracują cicho i są przystosowane do ciężkich warunków eksploatacyjnych. Są energooszczędne, a przy tym trwałe i proste w obsłudze. Zwykle przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych – w przemyśle, kolejnictwie czy na placach budowy.
Małe sprężarki bezolejowe i olejowe – czym się różnią?
Sprężarki tłokowe i śrubowe produkowane są w dwóch wariantach – olejowym i bezolejowym, przez co różna jest produkowane przez nie jakość sprężonego powietrza.
- Małe sprężarki olejowe – są smarowane olejem, który m.in. redukuje tarcie i chłodzi. Zazwyczaj są większe i cięższe niż ich alternatywy bezolejowe, ale charakteryzują się lepszą wydajnością i mogą pracować w sposób ciągły pod dużym obciążeniem. Olej w sprężarce trzeba co określoną liczbę godzin pracy wymieniać. Wadą jest obecność oleju w sprężonym powietrzu, co w przypadku branży spożywczej czy farmaceutycznej wyklucza możliwość ich zastosowania.
- Małe sprężarki bezolejowe – produkowane z komponentów o niskim współczynniku tarcia, dzięki czemu nie ma potrzeby smarowania ich olejem. Większość modeli nie może pracować w trybie ciągłym. Produkują sprężone powietrze o najwyższej jakości, bez tzw. mgły olejowej. Zwykle poleca się je także do zastosowania domowego.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie małej sprężarki powietrza?
- Wydajność sprężarki dostosowana do potrzeb pracy układu pneumatycznego bądź zapotrzebowania na sprężone powietrze.
- Pojemność zbiornika sprężarki – zależna głównie od tego, czy zajdzie potrzeba magazynowania wcześniej wyprodukowanego sprężonego powietrza.
- Ciśnienie robocze sprężarki – ważne zwłaszcza pod kątem współpracy sprężarki z maszynami czy narzędziami.
- Tryb pracy sprężarki – czy sprężarka może pracować w trybie ciągłym, czy potrzebne będzie organizowanie przerw (np. w przypadku małej sprężarki bezolejowej).
- Jakość sprężonego powietrza – nawet w zastosowaniu domowym (mała sprężarka) olej w sprężonym powietrzu może nie być pożądany (np. podczas czyszczenia układów elektronicznych). Czyste sprężone powietrze jest też ważne w placówkach medycznych czy w przemyśle m.in. spożywczym i farmaceutycznym.
FAQ:
Sprężarka powietrza – mała czy duża?
Wybór ten zależy od zastosowania sprężarki powietrza. Zazwyczaj lepszą decyzją jest zakup większej sprężarki, jednak jeśli będzie zbyt duża, może generować kolejne, niepotrzebne koszty. Warto wyliczyć nasze zapotrzebowanie na sprężone powietrze i w ten sposób dokonać wyboru.
Jaka sprężarka do domu?
W przypadku zastosowania domowego zazwyczaj wybierane są małe sprężarki powietrza. Ich pojemność nie przekracza wówczas 50 litrów, jednak wiele zależy od konkretnego zapotrzebowania. Dużą zaletą mogą być też małe przenośne sprężarki, które pozwalają na nieco większą mobilność.
Mała sprężarka powietrza – jaką ma pojemność?
Małe sprężarki powietrza zazwyczaj nie przekraczają pojemności 20 litrów i wówczas są przeznaczone raczej do użytku domowego czy warsztatowego. Większe sprężarki są wykorzystywane np. w zakładach produkcyjnych.