Chcesz kupić nowy kompresor, ale pojawił się problem z wyborem rodzaju sprzętu? Nie martw się, to częsty dylemat, a wybór wcale nie należy do łatwych. Aby dokonać jak najlepszego wyboru względem Twoich potrzeb, w poniższym artykule przedstawiamy porównanie kompresorów olejowych i bezolejowych. Omówimy kwestie wad, zalet, zastosowań i różnic, abyś w szybki sposób mógł zdecydować, który ze sprzętów sprawdzi się u Ciebie najlepiej!

Kompresor – czym jest i do czego służy?

Kompresor to jeden z rodzajów sprężarki, podobnie jak np. wentylator lub dmuchawa. Służy przede wszystkim do zwiększania ciśnienia gazu. Chociaż słowa „sprężarka” i „kompresor” są używane zamiennie, musimy pamiętać, że nie każda sprężarka jest kompresorem, ale każdy kompresor jest sprężarką.

Urządzenia występują zarówno w małych warsztatach, gospodarstwach domowych, jak i dużych halach przemysłowych oraz produkcyjnych. Aby dokonać procesu sprężania powietrza, musimy je zassać przez kompresor, po czym jego ciśnienie zostaje podwyższone do odpowiednich parametrów. Kompresory olejowe i bezolejowe mogą pracować z różnymi rodzajami gazów, jednak najczęściej służą do sprężania powietrza.

Kompresor olejowy czy bezolejowy – różnice

Kompresor olejowy i kompresor bezolejowy działają dokładnie na tej samej zasadzie – mają generować i dystrybuować sprężone powietrze. Tłok wtłacza do zbiornika powietrze, dzięki czemu może zostać potem pobrane przez narzędzia i inne sprzęty.

Różnica między typami urządzenia polega wyłącznie na tym, że w kompresorze olejowym tłok jest smarowany olejem, w drugim przypadku natomiast nie jest. W kompresorach bezolejowych wykorzystuje się materiały, które wykazują małe tarcie, więc nie wymagają smarowania olejem.

Zalety i wady kompresora olejowego

Wytrysk oleju niewątpliwie zwiększa wytrzymałość i trwałość kompresora, dzięki czemu maszyna posłuży nam przez długie lata. Sprężarki olejowe mogą pracować w trybie ciągłym, za co również odpowiada wytrysk oleju, który chłodzi urządzenie i utrzymuje odpowiednią temperaturę pracy.

Kompresor olejowy ma zwykle zbiornik o dużej pojemności, co pozwala magazynować spore ilości sprężonego gazu. To jeden z największych atutów wtedy, kiedy wybierasz sprężarkę do pracy w dużych warsztatach i magazynach, gdzie spadków ciśnienia i przestoi należy za wszelką cenę unikać.

Jak każda maszyna, kompresor olejowy ma również wady. Może on generować sprężone powietrze z cząstkami oleju, przez co nie może być używany w domowych sytuacjach i niektórych z branż. Wcześniej wspomniany obszerny zbiornik może okazać się wadą ze względu na zwiększenie ciężaru sprężarki. Posiadanie sprężarki olejowej wiąże się także z koniecznością systematycznej konserwacji i wymiany olejów.

Wady i zalety kompresora bezolejowego

W przypadku kompresora bezolejowego konserwacja takiego urządzenia jest znacznie mniej wymagająca. Najważniejsza jest jedynie kontrola czystości maszyny. Kompresory mogą być wykorzystywane w wielu zróżnicowanych środowiskach pracy, ponieważ do sprężonego powietrza nigdy nie dostają się cząsteczki oleju. Sprężarka bezolejowa jest także bardzo łatwa w obsłudze, dlatego świetnie sprawdza się w sytuacjach codziennych np. do pompowania kół. Działanie kompresora bezolejowego jest w pełni przyjazne dla środowiska – nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji.

Jego rozmiar jest znacznie mniejszy niż w przypadku olejowego rówieśnika. Może to przemawiać jednocześnie na korzyść, jak i wady produktu. Z jednej strony skutkuje lekkością i mobilnością, ale z drugiej strony pomieścimy znacznie mniejszą ilość gazu. Jedną z największych wad w kompresorze bezolejowym jest brak chłodzenia, co wiąże się z niemożliwością ciągłej i wymagającej pracy. Równocześnie przyczynia się to do mniejszej wydajności i, w porównaniu z kompresorami olejowymi, mniejszej trwałości.

Kompresor olejowy czy bezolejowy – jaki sprzęt wybrać?

Wybór kompresora zależy wyłącznie od naszych preferencji i miejsca, w którym będziemy z niego korzystać. Osoby, które mają do dyspozycji dużą powierzchnię i zamierzają często korzystać ze sprężarki, lepiej wykorzystają kompresor olejowy. Jeśli nie mamy zbyt wiele wolnej powierzchni, a kompresor nie będzie nam na co dzień potrzebny, znacznie lepszym wyborem może się okazać kompresor bezolejowy.

Aby jak najlepiej wybrać kompresor olejowy i bezolejowy, przed zakupem musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów.

  • Maksymalne ciśnienie robocze – musi być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Ciśnienie w takich sprężarkach wynosi od 8 do 10 barów. Urządzenia wykorzystywane w domu nie potrzebują wysokiego ciśnienia.
  • Pojemność zbiornika na sprężone powietrze – element nie powinien być zbyt mały, wtedy konieczne byłoby częste napełnianie zbiornika. Pamiętajmy jednak, że ogromne zbiorniki będą również niezwykle ciężkie, co może się przyczynić do problemów z przenoszeniem kompresora. Modele o pojemności od 25 do 100 l będą idealne dla domowych majsterkowiczów, kompresory 150-500 litrowe sprawdzą się u profesjonalistów, natomiast w zakładach wulkanizacyjnych i przemysłowych zaleca się zakup kompresów powyżej 500 l pojemności.
  • Poziom generowanego hałasu – najciszej pracujące kompresory nie przekraczają 80 dB, przy głośniejszych modelach konieczne będzie założenie ochronników słuchu.
  • Pozostałe parametry – materiał wykonania kompresora, długość kabla, kompatybilność z innymi urządzeniami, wydajność, moc.

FAQ:

1. Jaki kompresor bezolejowy czy olejowy?

Sprężarki olejowe mają dużą wydajność i możliwość stałej pracy, więc do wymagających prac przemysłowych lepiej wybrać kompresor olejowy. Kompresory bezolejowe jest lekki i niezbyt duży, dlatego idealny będzie dla majsterkowiczów.

2. Jaki kompresor w warsztatach samochodowych?

Do użytku domowego i warsztatu wystarczy kompresor o pojemności 10 l. Do bardziej skomplikowanych zadań warto zakupić kompresor o pojemności 50 litrów i więcej.

3. Co ile wymieniać olej w kompresorze?

Kompresory olejowe powinny mieć wymieniony olej co roku lub wtedy, kiedy maszyna jest używana ponad 100 godzin.