Nawet najlepszy kompresor wymaga serwisowania. Przyczyną mogą być usterki mechaniczne albo zwykłe zużycie. Za każdym razem, kiedy zachodzi potrzeba naprawy, właściciele lub przedsiębiorcy zastanawiają się, ile kosztuje serwis kompresorów. Na to i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym tekście.

Kiedy korzystać z serwisów sprężarek – najczęstsze awarie

Przyczyn usterek sprężarek powietrza jest bardzo wiele: niewłaściwa obsługa, zużycie czy niepoprawne przygotowanie instalacji pneumatycznej. Kompresory wystawione na długotrwałe działanie takich czynników mogą się psuć. Oto przykłady najczęściej występujących awarii sprężarek:

  • odkształcenie i pękanie uszczelek spowodowane długimi cyklami pracy kompresora,
  • spadek jakości sprężonego powietrza ze względu na uszkodzenia filtrów powietrza i oleju,
  • spadek ciśnienia gazu sygnalizuje często ubytki w przewodach sprężarki.
  • przegrzanie jest skutkiem nieprawidłowego działania chłodnicy lub problemów ze smarem,
  • głośna praca może oznaczać obluzowanie komponentów sprężarki albo zanieczyszczenie tłoków zużytym olejem.

Niestety niektóre sprężarki mogą mieć także wady fabryczne. Nie da się rozpoznać ich od razu – dopiero eksploatacja ujawnia nieprawidłowe funkcjonowanie. W takich urządzeniach komponenty są zniekształcone lub niepoprawnie zamontowane. Wówczas jak najszybciej trzeba skorzystać z serwisu gwarancyjnego. Sytuacji tego rodzaju można uniknąć, wybierając produkty od renomowanych producentów, np. ALMiG ze sklepu AlmiAir. Zanim urządzenia trafią na rynek, testuje się je, aby zapewnić użytkownikom pełne bezpieczeństwo i brak przestojów w pracy przedsiębiorstwa.

Jak przebiega naprawa sprężarek?

Serwis sprężarek – cena i złożoność usługi – zależy od usterki, którą należy usunąć. Każda operacja ma jednak podobny przebieg.

1. Ocena sprawności sprężarki

Profesjonaliści serwis kompresorów zaczynają od wywiadu z użytkownikiem sprzętu, a także przeprowadzenia przeglądu pracy urządzenia. O ile istnieje taka możliwość, maszyna jest uruchamiana, a specjalista obserwuje jej parametry i szuka nieprawidłowości w działaniu.

2. Diagnostyka

Po przeglądzie można wysnuć tezę o źródle problemu, co wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy o sprężarkach. Nierzadko postawiona diagnoza okazuje się nietrafna – zazwyczaj jest to weryfikowane w trakcie kolejnych kroków serwisu.

3. Remonty sprężarek lub wymiana komponentów

Właściwy serwis sprężarek polega na wymianie części takich jak m.in. zawory, separatory oleju, uszczelki czy łożyska. Czasami wystarczy jednak prosta naprawa wadliwego komponentu, której profesjonalista może dokonać na miejscu, bez konieczności przewożenia dużej maszyny.

Serwis kompresora – koszt

Nie zawsze warto martwić się ceną serwisu kompresora. Koszt usługi może być bezpłatny, jeśli urządzenie jest na gwarancji. Przez określony czas po zakupie awarie czy usterki naprawiane są przez profesjonalistów całkowicie za darmo. Niektóre serwisy, np. AlmiAir, oferują krótki czas naprawy (24 godziny od zgłoszenia), aby usterki nie wpłynęły negatywnie na pracę zakładu przemysłowego klienta.

Ciągłość usługi serwisowej po gwarancji zyskują nasi klienci po podpisaniu umowy serwisowej – dzięki niej oferujemy atrakcyjne zniżki na przeglądy techniczne oraz usuwanie awarii. W innych przedsiębiorstwach kompleksowy serwis kompresorów może kosztować nawet połowę wartości nowego urządzenia. Dotyczy to jednak rzadkich sytuacji, w których kilka komponentów maszyny wymaga naprawy. W wielu przypadkach cena serwisu zależy od posiadanej przez klienta sprężarki oraz dostępności części wymiennych.

Kiedy oddać kompresor do serwisu?

Sprężarka wymaga przeprowadzenia serwisu, jeśli np.:

  • układ zarządzania działa nieprawidłowo,
  • wkłady filtracyjne nie spełniają swojego zadania,
  • uszczelki są nieszczelne,
  • separatory puszkowe lub koszowe są wadliwe.

Co oznacza to jednak w praktyce? Uszkodzone kompresory wydają niesłyszane dotąd dźwięki albo pracują z mniejszą mocą. Można również zauważyć spadek ciśnienia sprężonego powietrza albo zmniejszony jego przepływ. Użytkownicy powinni wypatrywać podobnych oznak awarii i bezzwłocznie zgłaszać je przełożonym.

Kiedy podczas kontroli uszczelnień sprężarki pracownik zauważa wyciek, musi jak najszybciej przerwać pracę. Kompresor bez odpowiedniej ilości oleju jest bowiem narażony na przegrzanie lub zatarcie i poważniejsze awarie – podczas serwisu sprężarek może się okazać, że wystarczy wymienić zużyte uszczelki. Nie wolno uruchamiać kompresorów, które działają nieprawidłowo. W ten sposób nie tylko naraża się użytkowników na niebezpieczeństwo, ale bardzo szybko można pogłębić powstałą usterkę.

Jak zapobiegać usterkom sprężarki?

Awarie sprężarek mogą przydarzyć się każdemu użytkownikowi takich sprzętów. Eksploatacja zgodnie z zaleceniami producenta i odpowiednia konserwacja potrafią jednak wydłużyć żywotność kompresorów, a co za tym idzie – zredukować usterki oraz potrzebny serwis. Sprężarki bezolejowe są łatwiejsze w użytkowaniu, natomiast sprężarki olejowe wymagają nieco większej troski związanej z substancją smarną. Niezbędne są regularne kontrole poziomu oleju, a także wymiana zużytego smaru. Trzeba także pamiętać o kontrolach filtrów i uszczelnień. Dzięki takim działaniom usterki będą rzadsze, a serwis sprężarek – tańszy.

FAQ

  • Jak przebiega serwis sprężarki?

Każdy serwis sprężarek wygląda nieco inaczej. Na początku serwisanci przeprowadzają wywiad z użytkownikiem i sprawdzają działanie sprzętu. Następnie stawiana jest diagnoza, a na koniec przeprowadzana naprawa bądź wymiana wadliwych części.

  • Kiedy oddawać kompresory do serwisu?

Jeśli sprężarka nie pracuje prawidłowo, jak najszybciej trzeba oddać ją do serwisu. Dziwne hałasy, wycieki, spadek ciśnienia czy mocy urządzenia mogą być oznaką poważnych awarii, dlatego nie warto zwlekać. Regeneracja i wymiana komponentów przeprowadzane są sprawnie, aby nie zakłócić pracy przedsiębiorstwa.

  • Ile kosztuje serwis kompresora?

Jeśli urządzenie jest na gwarancji, nie trzeba płacić za serwis kompresora. Cena takiej usługi zależy od usterek sprężarki – w skrajnych przypadkach może kosztować połowę wartości nowej maszyny. Umowa serwisowa z AlmiAir pozwala usunąć dodatkowe koszty i znacznie zredukować cenę naprawy.