jaki kompresor do warsztatu

W domowych i firmowych warsztatach należy mieć stały dostęp do wielu narzędzi, w tym także np. kluczy pneumatycznych, które znacznie ułatwiają odkręcenie i dokręcenie nakrętek i śrub bez użycia fizycznej siły. Urządzenie to nie jest jednak samodzielne – podobnie jak inne warsztatowe odbiorniki powietrza, pracują za pomocą sprężu. Jaki kompresor do warsztatu wybrać? Podpowiadamy!

Do czego służy kompresor w warsztacie samochodowym i innym?

Kompresorem nazywamy ogólną grupę urządzeń, które służą do podnoszenia ciśnienia gazu i zasilenia nim zewnętrznych odbiorników, takich jak klucze pneumatyczne, akcesoria do malowania natryskowego, szlifierki, urządzenia myjące i wiele innych. To jednak duże uproszczenie, gdyż tak naprawdę urządzenia te różnią się mocą, wydajnością, efektywnością pracy, a nawet szczegółowymi parametrami technicznymi, które tylko z pozoru wydają się niezbyt istotne.

Standardowe kompresory powietrza zwiększają ciśnienie gazu nawet do kilkunastu barów, umożliwiając ciągłą, jednostajną pracę wielu szczególnie wymagających urządzeń jednocześnie. W domowym zaciszu, a właściwie w prywatnym warsztacie, szczególnie mocne urządzenia nie są niezbędne. Czasami warto zrewidować swoje oczekiwania i wybrać model, który będzie odpowiednio wydajny, lecz także tani i niedrogi w bieżącym serwisowaniu.

Jaki kompresor do warsztatu warto wybrać?

Do zasilania narzędzi pneumatycznych służą głównie dwa rodzaje kompresorów – tłokowe oraz śrubowe. Ich charakterystyka, mimo dokładnie takiej samej funkcji, znacznie się różni przede wszystkim czasem ciągłej pracy, głośnością, jakością sprężu oraz szczegółowymi cechami technicznymi. Konstrukcja ma ogromny wpływ na możliwości danego urządzenia oraz opłacalność jego zakupu, istotne jest zatem, aby ocenić wszystkie za i przeciw – nie zapominając nawet o cenie akcesoriów dodatkowych.

Jaki kompresor do warsztatu – najważniejsze parametry techniczne

Przed zapoznaniem się ze szczegółowymi cechami technicznymi kompresorów sprężonego powietrza, warto poświęcić czas na zgłębienie ich konstrukcji.

Kompresory tłokowe

Kompresor tłokowy to urządzenie zdecydowanie najpopularniejsze wśród prywatnych majsterkowiczów i w warsztatach firmowych. Za sprężanie powietrza odpowiada w nim zespół, na który składa się tłok, wykonujący ruch posuwisto zwrotny, oraz cylinder. Tłok poruszający się w jego wnętrzu stale zmniejsza objętość gazu i wymusza jego przepływ w dalszym kierunku. Charakterystyka jego pracy jest zatem nieliniowa, a podawane powietrze dostarczane do odbiorników w sposób przerywany. Oczywiście przerwy są niezauważalne dla operatora, mogą być jednak przeszkodą w przypadku małych odbiorników. Sprężarka tłokowa:

  • cechuje się bardzo wysoką odpornością na zużycie wynikające z intensywnej eksploatacji,
  • wymaga przerw w pracy, przeważnie w liczbie 50:50 na godzinę (50% czasu pracy, 50% odpoczynku),
  • jest bardzo prosta w serwisowaniu i tania w zakupie,
  • emituje sporo hałasu wynikającego ze skokowej charakterystyki pracy.

Wybierz tłokową sprężarkę, jeśli: planujesz pracę okresową, a nie ciągłą, gdy liczy się niska cena zakupu i bieżącej eksploatacji oraz gdy poziom hałasu nie będzie uciążliwy dla mieszkańców sąsiednich zabudowań.

Kompresory śrubowe

Kompresory śrubowe mają zupełnie inną charakterystykę. W ich przypadku nie ma tłoka i cylindra, lecz dwie śruby, pomiędzy którymi znajduje się mikroskopijna przerwa. To właśnie przez nią płynie powietrze. Szczelina zmniejsza się sukcesywnie wraz z pokonywaną trasą powietrza we wnętrzu kompresora. Ta budowa sprawia, że kompresory śrubowe:

  • są ciche i nie generują irytujących dźwięków dla otoczenia,
  • doskonale sprawdzają się w pracy ciągłej,
  • mogą pracować z pełną wydajnością przez cały okres eksploatacji,
  • są trwałe, mocne i wytrzymałe,
  • wymagają częstszych serwisów,
  • są zdecydowanie droższe w zakupie,
  • koszt ich serwisowania może wymagać wielokrotnie większych nakładów finansowych.

Wybierz sprężarki śrubowe w sytuacji, gdy: planujesz zasilenie wielu urządzeń jednocześnie przez cały czas pracy, gdy zależy Ci na ciszy w trakcie eksploatacji oraz gdy liczy się jednostajna, ciągła praca przez wiele godzin dziennie.

Jaki kompresor wybrać do warsztatu samochodowego lub innego?

Jaki kompresor wybrać do warsztatu? Należy koniecznie zwrócić również na poszczególne parametry techniczne tego urządzenia. Wybierając kompresor należy posiłkować się danymi producenta oraz zasięgnąć opinii wśród dotychczasowych klientów.

  • Wydajność – istotne jest, aby sprężarka śrubowa czy tłokowa miała wydajność pokrywającą zapotrzebowanie wszystkich odbiorników.
  • Ciśnienie robocze – wcale nie jest tak, że im ciśnienie robocze jest wyższe, tym lepsze. Parametr ten wskazuje nam na maksymalną wartość ciśnienia generowane przez urządzenie i powinno mieć wydajność odpowiednią dla odbiorników.
  • Smarowanie olejem – w przypadku warsztatu samochodowego urządzenie smarowane olejem stanowi wbrew pozorom znacznie lepszy wybór niż to, które tego środka nie wymaga. Dlaczego? Głównie z tego względu, że np. pompowanie kół nie wymaga szczególnie czystego powietrza (bez drobinek olejowych), które z kolei jest wymagane w przypadku np. branży spożywczej czy petrochemicznej. To oznacza niższą cenę zakupu, lecz także potrzebę utrzymania płynu na odpowiednim poziomie.

FAQ:

  • Jaki kompresor do warsztatu – tłokowy czy śrubowy?

Aby dobrać kompresor, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego konstrukcję – śrubową oraz tłokową. Największą popularnością cieszą się tłokowe, którymi można bez problemu zasilić np. klucz pneumatyczny i inne urządzenia.

  • Jaki kompresor do domowego warsztatu?

W domowym warsztacie liczby się, to, aby dobry kompresor miał optymalną pojemność zbiornika i służył np. do pompowania kół czy zasilenia klucza pneumatycznego. Pompa sprężarki powinna mieć odpowiednie wartości wydajności oraz ciśnienia roboczego.

  • Jaki kompresor wybrać do warsztatu przemysłowego?

Wybierając kompresor do szczególnie wymagających zastosowań, zwróć uwagę na jego wydajność, która powinna sprostać zapotrzebowaniu na sprężone powietrze wszystkich podłączonych urządzeń. Ponadto liczy się czas trwania gwarancji oraz marka, która ma wpływ na usterkowość urządzenia oraz prostotę dokonania napraw w wykwalifikowanym serwisie.