Kompresor dwutłokowy to urządzenie wykorzystywane profesjonalnie, w różnych zakładach produkcyjnych i warsztatach. Bywa również chętnie wybierany do domowych, hobbystycznych zastosowań. Zapewnia wyższą wydajność niż jego jednotłokowy odpowiednik i może pracować dłużej. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu kompresora dwutłokowego? A może lepiej wybrać model jedno- lub wielotłokowy? Jak duże ma to znaczenie? Wyjaśniamy!
Kompresor dwutłokowy czy jednotłokowy?
Kompresor tłokowy (zaliczany do sprężarek wyporowych) jest najstarszym rodzajem urządzenia do produkcji sprężonego powietrza. Najważniejszą częścią kompresora jest cylinder, wewnątrz którego pracuje tłok napędzany przez układ korbowodowy i dalej – przez silnik elektryczny (lub spalinowy). Posuwiste ruchy tłoka powodują, że powietrze zmniejsza swoją objętość, czyli ulega kompresji (zwiększa się jego ciśnienie). Kompresor jednotłokowy jest urządzeniem raczej do sporadycznych zastosowań (to np. często poszukiwany kompresor 50 l o wydajności ok. 150 l/min).
Tłoków w kompresorze może być kilka. Popularnym rodzajem urządzenia jest przede wszystkim kompresor dwutłokowy (dwucylindrowy). Jest to wydajniejsze (ale też większe) urządzenie do bardziej wymagających prac. Kompresor dwutłokowy może być jedno- lub dwustopniowy (cylindry i tłoki mogą mieć tę samą lub różną średnicę). W kwestii wydajności może osiągać nawet ponad 300 l/min.
Co wybrać – kompresor 50 l jednotłokowy, czy może kompresor dwutłokowy z nieco większym zbiornikiem (np. 150 l) i wyższą wydajnością? Wszystko zależy od tego, jak często i do jakich celów będzie wykorzystywany.
Jakie znaczenie ma liczba tłoków w kompresorze?
Liczba tłoków w kompresorze ma bezpośredni wpływ na wydajność urządzenia. Można powiedzieć, że wraz z wydajnością sprężarki wzrasta liczba jej tłoków. Tak więc kompresor dwutłokowy może produkować nawet dwa razy więcej medium niż wersja jednotłokowa, a kompresor z trzema czy czterema tłokami – proporcjonalnie jeszcze więcej!
Jakie są najważniejsze parametry kompresorów tłokowych?
Pierwszym ważnym parametrem kompresora jest jego wydajność (omówiona krótko wyżej), która ma bezpośredni wpływ na to, ile sprężonego powietrza wygeneruje urządzenie w danej jednostce czasowej (wyrażana zwykle w litrach na minutę). Pod tym kątem należy dostosować wydajność kompresora do zapotrzebowania – sprawdzić, ile medium jest potrzebne do danej pracy (np. do zasilenia narzędzi pneumatycznych). Ale to nie wszystko! Niezmiernie ważne są także:
-
- tryb pracy (jedno- i dwutłokowe kompresory zazwyczaj potrzebują przerw na chłodzenie i regenerację; zwykle pracują w trybie 50:50 lub 70:30),
- moc silnika, w który wyposażony jest kompresor (sprężarka dwutłokowa ma zwykle moc na poziomie 2,2 kW),
- ciśnienie robocze (np. jednotłokowe kompresory 50 l pracują z ciśnieniem zwykle do 4 bar, kompresory dwutłokowe 100-150 l – już 6-8 bar; poziom ciśnienia musi być ściśle dostosowany do wymagań sprzętu – zbyt niskie może uniemożliwić sprawną pracę urządzenia, a zbyt wysokie prowadzić do strat),
- pojemność zbiornika (kompresor 50 l sprawdzi się w domu czy garażu, ale zastosowania przemysłowe zwykle potrzebują większej pojemności zbiornika),
- klasa czystości medium (wymagana dla danej czynności lub procesu – od tego zależy rodzaj kompresora – olejowy lub bezolejowy – bądź konieczność montażu specjalistycznej stacji uzdatniania).
Jaki rodzaj kompresora dwutłokowego wybrać?
W zasadzie niezależnie od tego, czy kompresor będzie jedno- czy dwutłokowy oraz od tego, jakie będzie miał parametry (pojemność, ciśnienie, wydajność), należy wybrać jeden z dwóch jego rodzajów – olejowy lub bezolejowy. Który lepiej się spisze?
Odpowiedź znów się powtarza – to zależy od potrzeb i specyfiki pracy. Warto jednak mieć świadomość, że kompresor tłokowy bezolejowy jest zwykle mniej wydajny, a częste przerwy w jego pracy są konieczne, aby nie doszło do zatarcia elementów.
Dwutłokowy kompresor olejowy
Kompresor tłokowy olejowy produkuje mieszankę sprężonego powietrza i tzw. mgły olejowej. Urządzenie wykorzystuje olej do chłodzenia, zmniejszania tarcia oraz konserwacji poszczególnych komponentów. Dzięki temu kompresor olejowy może pracować pod większym obciążeniem, z większą intensywnością i wydajnością, ale jednocześnie drobinki oleju przedostają się do sprężonego powietrza.
W większości przypadków medium trzeba uzdatnić, czyli oddzielić olej od sprężonego powietrza i go zutylizować. Do jakiego poziomu należy oczyścić medium? To zależy od zastosowania – olej może nie przeszkadzać tak bardzo w malowaniu, ale już podczas czyszczenia elektroniki jego obecność jest niewskazana.
Dwutłokowy kompresor bezolejowy
Tłoki oraz inne ważne części kompresorów bezolejowych są produkowane z tworzyw o niskim współczynniku tarcia, a urządzenia chłodzone są m.in. powietrzem. Nie wykorzystują oleju, więc medium jest czyste i bezpieczne. Taki bezolejowy wariant kompresora zwykle wykorzystują przedsiębiorstwa z branż, w których medium ma kontakt z produktem (np. branża spożywcza, farmaceutyczna, półprzewodnikowa, tekstylna) lub ludźmi (np. aparatura stomatologiczna).
Kompresor bezolejowy siłą rzeczy jest mniej wydajnym urządzeniem niż model z wtryskiem oleju, lecz pozwala zaoszczędzić na zaawansowanej filtracji.
Jaki kompresor do domu?
„Domowe” zastosowania kompresora – pompowanie kół, malowanie i lakierowanie, oczyszczanie – zwykle nie wymagają dużej ilości sprężonego powietrza, ale liczy się jego jakość, zwłaszcza że w takich warunkach nie stosuje się specjalistycznego sprzętu do uzdatniania medium. Dobrze sprawdza się więc kompresor 50 l jednotłokowy lub dwutłokowy (o nieco większej wydajności) i w wersji bezolejowej – kompaktowy, mobilny i prosty w obsłudze, niewymagający dużych nakładów na serwisowanie.
Oczywiście do niektórych typów prac taki mały kompresor nie będzie wystarczający. Jeśli potrzebujesz pomocy w dostosowaniu urządzenia do potrzeb, skontaktuj się ze specjalistami AlmiAir, którzy polecą optymalne rozwiązanie.
Jaki kompresor do warsztatu, zakładu?
W przypadku profesjonalnych zastosowań kompresora – np. w warsztacie mechaniki pojazdowej, wulkanizacyjnym, blacharskim, lakierniczym, ślusarskim czy wreszcie w zakładzie produkcyjnym – kompresor musi zostać dobrze dopasowany do wymagań: zapotrzebowania na ilość i jakość medium oraz parametrów narzędzi. Zwykle jest potrzebny przynajmniej kompresor dwutłokowy, a często zamiast wersji tłokowej rekomenduje się wykorzystanie kompresora śrubowego (który może pracować w sposób nieprzerwany, jednostajny).
Rodzaj kompresora – olejowy lub bezolejowy – wybierany jest na podstawie potrzeb i zgodnie z obowiązującymi normami dla danych procesów. Kompresor olejowy zwykle musi zostać wyposażony w system do uzdatniania sprężonego powietrza (separatory, filtry, osuszacze).
FAQ:
Kompresor jednotłokowy czy dwutłokowy – który wybrać?
To zależy od potrzeb, a zwłaszcza od oczekiwanej wydajności. Wariant jednotłokowy to zwykle kompresor 50 l o wydajności do 150 l/min. Drugi (i każdy kolejny) tłok w kompresorze zwiększa jego wydajność i ciśnienie robocze.
Kompresor olejowy czy bezolejowy – który wybrać?
Decyzję należy podjąć na podstawie wymagań czynności lub procesów, do których jest wykorzystywany kompresor. Kompresor olejowy jest wydajniejszy, ale sprężone powietrze w większości wypadków należy najpierw uzdatnić. Model bezolejowy produkuje czyste medium, ale zwykle w mniejszych ilościach.
Co wziąć pod uwagę podczas wyboru kompresora dwutłokowego?
Najważniejsze parametry urządzenia, czyli wydajność, ciśnienie robocze, tryb pracy, pojemność zbiornika oraz klasę czystości produkowanego sprężonego powietrza.