jaki kompresor do piaskowania wybrać

Proces piaskowania polega na usunięciu wykończenia z różnych powierzchni, między innymi z blachy. Do wykonania pracy niezbędny okaże się także zakup kompresora do piaskowania, który dostarczy powietrze do tego urządzenia pod dużym ciśnieniem. To od niego zależy to, czy ścierniwo będzie działało na powierzchnię przy odpowiedniej mocy. Jaki kompresor do piaskowania warto wybrać? Odpowiadamy!

Do czego służy kompresor spalinowy?

Kompresor to urządzenie przeznaczone do podwyższania ciśnienia gazu i nadawania mu właściwego kierunku przepływu, przez co jest niezbędnym dodatkiem w przypadku przedsiębiorstw, w których szeroko wykorzystuje się sprężone powietrze. Standardowo większość urządzeń zasila pojedyncze odbiorniki, np. niewielkie narzędzia ręczne czy specjalistyczne, podczas gdy większe i bardziej skonkretyzowane sprężarkownie mogą dostarczać powietrze do całej instalacji pneumatycznej.

Zatem odpowiedź na pytanie, jaki kompresor wybrać do swojej firmy, zależy od sposobu jego użytkowania i kilku innych czynników. Liczy się także koszt inwestycji oraz to, czy urządzenie będzie wykorzystywane np. do piaskowania sporadycznego, czy też będzie działało praktycznie na okrągło podczas pakowania produktów końcowych, czy ich obróbki mechanicznej. Nie bez powodu większość firm odpowiedni kompresor wybiera na podstawie doświadczenia firmy, która zajmuje się również jego instalacją, dalszą obsługą i serwisowaniem.

Kompresory spalinowe do piaskowania

Urządzenia przeznaczone do piaskowania obrabianego materiału dzielą się na elektryczne i spalinowe. Warto przed wyborem poznać zalety i wady obu.

  • Kompresor elektryczny charakteryzuje się cichą pracą, niską awaryjnością i niewielką liczbą działań konserwacyjnych. Do jego zasilenia wystarczy dostęp do prądu pod odpowiednim napięciem. Wadą natomiast jest stosunkowo niewielka moc oraz bardzo wysokie koszty eksploatacyjne.
  • Kompresor spalinowy ma zupełnie inne parametry, a także zalety i wady. Przede wszystkim ze względu na generowanie spalin trzeba je odprowadzić poza zakład pracy, wykorzystując specjalne rury lub stawiając urządzenie na otwartej przestrzeni. To nieco podnosi koszt ich wdrożenia. Zaletą jest natomiast bardzo wysoka wydajność niezbędna podczas intensywnej pracy. Z tego względu do profesjonalnego piaskowania wykorzystuje się wyłącznie te modele.

Jak widać, urządzenia o odpowiedniej wydajności to modele spalinowe, które generują wysoką moc przy stosunkowo niedużych wydatkach ponoszonych na bieżącą eksploatację.

Kompresor śrubowy do piaskowania – cechy i parametry

Kompresory różnią się nie tylko sposobem ich zasilenia i paliwem, lecz także konstrukcją, a tym samym również sprężaniem.

  • Kompresory tłokowe – w dalszym ciągu popularne i bardzo rozpowszechnione, jednak nie bez wad. Urządzenia te podwyższają ciśnienie gazu za pomocą tłoka poruszającego się w cylindrze, który ściska znajdujące się w nim powietrze. Praca tłoka jest skokowa, czyli urządzenie generuje spręż kilka tysięcy razy na minutę. W rezultacie oznacza to, że jego praca jest nieliniowa. Ponadto jego użytkowanie ma pewne ograniczenia związane z czasem pracy. Urządzenie powinno działać w trybie np. 50:50 (50% czasu pracy na 50% czasu odpoczynku).
  • Kompresory śrubowe – te sprężarki działają na zupełnie innej zasadzie. W ich budowie znajdziemy dwie współpracujące ze sobą śruby. Sprężanie gazu, czyli w tym przypadku powietrza, polega na sukcesywnym zmniejszaniu się przestrzeni pomiędzy dwiema śrubami. W rezultacie spręż jest generowany liniowo i w trybie ciągłym. Bardzo istotna jest jednak szczelność pomiędzy śrubami i obudową.

Z powyższych informacji wynika zatem, że odpowiednią moc silnika zapewniają przede wszystkim kompresory śrubowe. Wysoką wydajnością kompresora można z łatwością zasilić nawet najbardziej wymagające piaskarki. Nie bez znaczenia jest także niska awaryjność i stałe, przewidywalne zużycie powietrza.

Kompresory śrubowe spalinowe – jaka moc i wydajność?

Praca sprężarek polega na generowaniu powietrza pod odpowiednio dużym ciśnieniem w celu zasilenia odbiorników, w tym przypadku piaskarki. Warto zatem, aby generowane ciśnienie przed dane urządzenie nie było niższej niż 7 atmosfer. Dobrze jest jednak celować nieco wyżej. W doborze optymalnej mocy liczy się także rozmiar dyszy oraz wielkość przedmiotów poddanych mechanicznej obróbce. Dla przykładu pistoletami wyposażonymi w mniejsze dysze powinno się piaskować niewielkie elementy i odwrotnie.

Praktycznie każda piaskarka do piaskowania ma w swojej dokumentacji technicznej informację na temat zapotrzebowania na powietrze. Z reguły oscyluje ono wokół 4 000 l/min. co oznacza, iż właśnie tyle powietrza dany kompresor musi dostarczyć do odbiornika. Zbyt niska moc oznacza brak optymalnej wydajności, a zbyt wysoka – podwyższone koszty obsługi i wydatków związanych z bieżącą eksploatacją.

FAQ:

  • Kompresory śrubowe spalinowe do piaskowania – czy to dobry wybór?

Kompresory przeznaczone do piaskowania powinny zapewniać optymalną moc, jednostajne generowanie sprężu oraz wysoką wydajność i marginalną awaryjność. Kompresory spalinowe są wydajniejsze niż elektryczne, a śrubowe dodatkowo zapewniają liniową dostawę powietrza do piaskarki. Z tego względu stanowią najlepszy wybór.

  • Jaki kompresor do piaskowania – najważniejsze parametry

Podczas wyboru kompresora warto zwrócić uwagę na wszystkie jego parametry, w tym wydajność oraz ciśnienie. To jednak tylko podstawy. Istotna jest także pojemność zbiornika na sprężone powietrze oraz rozwiązania techniczne, które mogą poprawić efekt piaskowania, które jest czasochłonnym zabiegiem.

  • Jaki kompresor do piaskowania wybrać?

Przy wyborze kompresora do prac związanych z piaskowaniem należy przede wszystkim ocenić wydajność i zapotrzebowanie piaskarki względem mocy i wydajności kompresora. Z reguły informacja na temat wartości sprężonego powietrza znajduje się w broszurze informacyjnej lub dokumentacji technicznej.