Młot pneumatyczny jest niezastąpionym narzędziem w każdym warsztacie. Napędzany na sprężone powietrze, jest bezpieczny i wydajny niezależnie od warunków pracy. Żeby narzędzie działało prawidłowo, musi być podłączone do sprężarki odpowiadającej jego parametrom. Podpowiadamy więc, jaki kompresor do młota pneumatycznego sprawdzi się najlepiej.

Wydajność kompresorów do młotów pneumatycznych

Jaki kompresor do warsztatu będzie najlepszy? Pierwszym znaczącym parametrem sprężarki jest jej wydajność. Oznacza zapotrzebowanie urządzenia z napędem pneumatycznym na sprężone powietrze. Mimo że młot nie pracuje w trybie stałym (bez przerw), potrzebuje strumienia sprężonego powietrza o jednolitym ciśnieniu i w odpowiednio dużej ilości.

Wydajność powinna być precyzyjnie określona, bo zarówna za niska, jak i za wysoka będzie problemem – może spowodować usterkę lub generować straty energii. Ustalamy więc, jakie zużycie sprężonego powietrza przewidujemy dla młota pneumatycznego w warsztacie, a następnie wybieramy kompresor o ok. 30% wyższej wydajności. Korzyść – ciśnienie w zbiorniku buforowym sprężarki będzie stałe, więc młot będzie pracował na równych obrotach.

Większość młotów pneumatycznych pracuje wydajnie, kiedy strumień sprężonego powietrza jest dostarczany w ilości 1,3-1,5 m3 na minutę. Wydajność kompresora przekraczająca tę wartość o 20-30% powinna więc wynosić 1,8-2 m3 na minutę. Większa wydajność pozwoli utrzymać zapas powietrza, nawet gdy w układzie wystąpią nieszczelności.

Ciśnienie robocze sprężarki do młota pneumatycznego

Im wyższe ciśnienie, tym szybsza i efektywniejsza praca narzędzi pneumatycznych. W przypadku młotów pneumatycznych wykorzystywanych w warsztatach ciśnienie powinno zamknąć się w zakresie 4-7 bar. Natomiast ciśnienie sprężarki do młotów używanych np. przy pracach geoinżynieryjnych (np. do kucia) oscyluje bliżej górnej granicy 7 bar. Za niskie ciśnienie robocze spowolni pracę narzędzia, ale zbyt wysoka wartość też jest niepożądana, bo generuje zbędne koszty i niewykorzystaną energię.

Jaki kompresor wybrać – konstrukcja sprężarki

Kompresory powietrza dzielą się na olejowe i bezolejowe. To, czy potrzebujemy sprzętu z wtryskiem oleju, zależy od trybu pracy sprzętu napędzanego sprężonym powietrzem. Do młotów pneumatycznych najlepsze są kompresory olejowe.

Wtrysk oleju ma wieloaspektowe znaczenie dla działania kompresora. Zapewnia smarowanie, czym zmniejsza tarcie i zapobiega zużyciu sąsiadujących ze sobą elementów (nawet podczas intensywnej pracy). Ponadto chłodzi kompresor, który w konsekwencji pracuje wydajniej, a młot działa na wysokich obrotach. To wszystko sprawia, że sprężarka olejowa ma długą żywotność i jest mniej awaryjna niż bezolejowy kompresor.
sprężarka śrubowa

Sprężarka olejowa nie jest niestety wolna od wad – podniesienie i transport kompresora są dość trudne. Mimo to właśnie wtrysk oleju usprawni pracę nie tylko sprężarki, ale też zasilanego nią młota.

Zbiornik kompresora do młota pneumatycznego

Zbiornik buforowy, czyli butla kompresora, musi mieć odpowiednią pojemność i maksymalne ciśnienie robocze.

Pojemność zbiornika sprężarki

Zależy od zastosowania młota i intensywności jego pracy. Im częściej i im dłużej potrzebny będzie przepływ sprężonego powietrza, tym więcej litrów powinien mieścić zbiornik. Zasada jest taka, żeby wybierać butle o pojemności ⅓ wydajności sprężarki. Standardowe zapotrzebowanie intensywnie wykorzystywanego młota pneumatycznego wymaga butli o pojemności min. 250 litrów. Do zbiornika należy zamontować manometr. Gdy ciśnienie spadnie, czujnik uruchomi silnik kompresora, który zacznie pracować z większą częstotliwością.

Maksymalne ciśnienie robocze zbiornika kompresora

Rolą butli jest także wyrównywanie zmian ciśnienia, które są spowodowane sterowaniem pracą kompresora. Bufor zapobiega spadkom ciśnienia i zapewnia płynną pracę młota. Dobrze dobrane ciśnienie i pojemność zbiornika będą mogły odciążyć sprężarkę, a co za tym idzie – zaoszczędzić energię i koszty. Jak określić ciśnienie zbiornika sprężarki? Powinno przekraczać maksymalne ciśnienie pracy kompresora.

Odwadniacz

Jeśli w środowisku pracy młota zmienia się temperatura, w zbiorniku następuje kondensacja pary wodnej. Na ściankach osadza się woda, którą można jednak łatwo odprowadzić właśnie za pomocą odwadniacza do zbiornika kompresora.

Młot pneumatyczny – jaki kompresor będzie najlepszy?

Efektywność pracy młota pneumatycznego zależy od zasilającego go kompresora, a dokładnie od jego wydajności, ciśnienia, konstrukcji i pojemności zbiornika. Wybierając sprzęt, warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka wskazówek:

  • Wspomnieliśmy, że kompresory olejowe trudniej przetransportować. Zaradzi temu sprężarka z solidnymi kołami skrętnymi. Ułatwia przenoszenie nawet 250-kilogramowego sprzętu. Do transportu na platformie lub przyczepie potrzeba z kolei układu mocowania. Niezależnie od „środka transportu” ciężki kompresor powinien posiadać jeszcze uchwyt.
  • Kompresory napędzające młoty pneumatyczne powinny mieć gniazda z osobnymi zaworami do podpięcia dodatkowych narzędzi. Duża butla może zasilić sprężonym powietrzem kilka sprzętów. W ten sposób jedno stanowisko robocze zyska kilka funkcji.
  • Decydując się na kupno wysokiej klasy kompresora, warto wyposażyć go w reduktor ciśnienia. Urządzenie pozwala modyfikować ciśnienie w układzie pneumatycznym i dostosowywać je do urządzeń o różnym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze.
  • Jeśli zastosowanie młota wymaga podłączenia sprężarki o dużej mocy (400 V zamiast 230), niezbędna jest turbina chłodząca, która pozwala na intensywną eksploatację kompresora bez ryzyka przegrzania.

FAQ:

Jaką wydajność powinien mieć kompresor do młota pneumatycznego?

Żeby narzędzie napędzane sprężonym powietrzem działało efektywnie, wydajność powinna przekraczać jego zapotrzebowanie o około 30%. Dzięki temu młot będzie pracował z równą intensywnością bez spadków ciśnienia, a jednocześnie nie będzie generował strat energii.

Jaki kompresor do młota pneumatycznego wybrać – olejowy czy bezolejowy?

Lepsza będzie sprężarka olejowa, która może zasilać narzędzia non stop bez ryzyka zatarcia czy przegrzania. Odpowiednie smarowanie i chłodzenie zapewnia właśnie wtrysk oleju.

Jaki zbiornik powinien mieć kompresor do warsztatu?

Pojemność zbiornika powinna wynosić ok. ⅓ wydajności sprężarki, a ta zależy z kolei od zastosowania i intensywności pracy młota. Z kolei jego maksymalne ciśnienie powinno przekraczać maksymalne ciśnienie pracy sprężarki. Należy też wyposażyć butlę w odwadniacz.