jaka sprężarka do klucza pneumatycznego

Klucz pneumatyczny to jedno z najpopularniejszych urządzeń w przemyśle. Niewielkie narzędzie ręczne szczególnie często używane jest przez mechaników, np. do dokręcania kół, lecz także do odkręcania i dokręcania innych elementów obrotowych. Aby móc z niego skorzystać należy zastosować specjalne urządzenie – kompresory. Odpowiadamy na pytanie, jaka sprężarka do klucza pneumatycznego będzie odpowiednia?

Czym jest i do czego służy klucz pneumatyczny?

Klucze pneumatyczne, jaka sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do dokręcania oraz odkręcania różnych elementów obrotowych, bez użycia fizycznej siły, jak w przypadku standardowych klucz ręcznych. Ich podstawową zaletą jest bardzo mała obudowa, przypominająca do złudzenia niewielką wkrętarkę. Wszystko dzięki temu, że nie znajdziemy w niej żadnego silnika lub elementów napędowych. Za dostarczenie energii służą bowiem kompresory tłokowe i śrubowe. Oznacza to zatem niską wagę i optymalną poręczność, a tym samym możliwość pracy w ciasnych przestrzeniach.

Wadą jest natomiast potrzeba zakupu urządzenia do zwiększania ciśnienia przepływu gazu, w tym przypadku powietrza, który zapewni odpowiednie ciśnienie robocze. Sprężone powietrze musi zostać także dostarczone do samego odbiornika, czyli klucza, zatem istotne jest stworzenie instalacji dopasowanej do charakterystyki pracy warsztatu i typowych prac wykonywanych przez jego pracowników.

Kompresor do klucza pneumatycznego – jak wybrać ten odpowiedni?

Kompresor, najlepiej ten wyposażony w dodatkowy zbiornik na sprężone powietrze, służy do zasilania odbiorników, takich jak tytułowy klucz pneumatyczny. Działanie kompresora jest stosunkowo proste i polega na zwiększaniu ciśnienia gazu zassanego z zewnątrz. Sprężarki realizują ten proces na dwa najpopularniejsze sposoby.

  • Sprężarki tłokowe – w ich przypadku ciśnienie zassanego powietrza zwiększa się za pomocą tłoka, który ściska gaz w cylindrze i w ten sposób podnosi jego gęstość. Wadą tego rozwiązania jest skokowa praca, a zaletą wysoka trwałość.
  • Sprężarki śrubowe – droższe, lecz równie popularne. W ich sytuacji za zwiększenie ciśnienia gazu odpowiadają dwie śruby zachowujące pomiędzy sobą zmniejszający się sukcesywnie odstęp. Dzięki temu powietrze, które przepływa przez szczelinę, zwiększa coraz bardziej swoją gęstość.

Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest proste. Oba warianty mają swoje wady i zalety, dlatego należy ocenić wszystkie ich szczegółowe parametry pod kątem prywatnych preferencji i oczekiwań danego zakładu.

  • Charakterystyka urządzeń tłokowych – sprężarki te są wytrzymałe i tanie w utrzymaniu, dlatego także bardzo popularne. Nie mają biegu jałowego, jak w przypadku modeli śrubowych, a tym samym nie generują dodatkowych kosztów w chwili, gdy nie są aktywnie eksploatowane. Tłokowe kompresory są także niedrogie w zakupie oraz w serwisowaniu. Sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie używanie sprężonego powietrza jest okresowe, a kompresor ma czas na odzyskanie swojej sprawności w trakcie przerwy od pracy.
  • Charakterystyka urządzeń śrubowych – sprężarki śrubowe są ciche, a cykl ich jednostajnej pracy może wynosić nawet 100%, co oznacza, że nie ma potrzeby ich wyłączania w celu ostudzenia, jak w przypadku modeli tłokowych. Generują powietrze znakomitej jakości i wolniej się zużywają, wadą natomiast jest wyższa cena zakupu oraz koszty eksploatacyjne. To doskonały wybór do firm, w których praca na urządzeniach zasilanych sprężonych powietrzem jest częsta lub stała.

Jaka sprężarka do klucza pneumatycznego – najważniejsze parametry użytkowe

Jaki kompresor powietrza do klucza pneumatycznego? Taki, który sprawdzi się najlepiej w przypadku jednego, konkretnego sposobu użytkowania. Poza konstrukcją, zwróć także uwagę na parametry szczegółowe i techniczne, które pomogą w dokonaniu prawidłowego wyboru. Od pracy kompresora zależy wydajność całego zakładu.

  • Ciśnienie robocze kompresora – bardzo istotny parametr, który określa stałe ciśnienie generowane przez sprężarkę w trybie ciągłym. Musi być na tyle wysokie, aby wystarczyło do zasilenia wszystkich odbiorników w obrębie danego zakładu, lecz na tyle niskie, aby nie wpływało na generowanie dodatkowych kosztów. Oczywiście nie wszystkie odbiorniki będą używane jednocześnie, dlatego warto zsumować zapotrzebowanie urządzeń pracujących wspólnie i na tej podstawie obliczyć właściwe ciśnienie robocze kompresora.
  • Wydajność sprężarki – to równie istotny parametr, który jednak określa ilość sprężonego powietrza dostarczanego do odbiorników w ciągu danego czasu, np. w ciągu godziny lub minuty. Wydajność sprężarki musi być ściśle dostosowana do wszystkich podłączanych urządzeń, a w szczególności, gdy mają pracować jednocześnie.
  • Zastosowanie zbiornika – zbiornik to element akcesoryjny, którego zakup zdecydowanie warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru. W zbiorniku można zmagazynować nadmiar sprężonego powietrza i wykorzystywać je np. w sytuacji, gdy zapotrzebowanie chwilowe odbiorników przekracza maksymalną wydajność kompresora.

FAQ:

  • Jaka sprężarka do klucza pneumatycznego będzie odpowiednia?

Sprężarki różnią się między sobą konstrukcją, wydajnością oraz innymi parametrami technicznymi. Wariant tłokowy wybierz, jeśli z odbiorników sprężonego powietrza chcesz korzystać okazjonalnie, a śrubowy, gdy zapotrzebowanie na spręż będzie stałe i niezmienne.

  • Klucz pneumatyczny – jaki kompresor warto wybrać?

Kompresor do klucza pneumatycznego powinien być odpowiednio wydajny i zapewniać właściwe ciśnienie robocze. Warto przed zakupem ocenić wszystkie parametry urządzeń i wybrać taki, który będzie w stanie zapewnić odpowiednią moc do zasilenia wszystkich urządzeń i odbiorników.

  • Jaki kompresor do klucza pneumatycznego – czy warto kupować urządzenia dobrych firm?

Zdecydowanie tak! Kompresory sprężonego powietrza mają bezpośredni wpływ na wydajność pracy całego zakładu, dlatego tak ważne jest, aby miały realne parametry zgodne z opisem technicznym i były jak najmniej usterkowe w trakcie użytkowania.