Ciśnienie jest jednym z najważniejszych parametrów kompresora, który przekłada się na wydajność oraz prawidłowość pracy całego systemu. Nie może być ani za niskie, ani za wysokie – dlatego tak ważny jest wybór dostosowanych do potrzeb urządzeń. W pewnych przypadkach natomiast da się zwiększyć ciśnienie w kompresorze. Jak to zrobić? Sprawdźmy!
Podstawowy parametr kompresora, czyli ciśnienie
Nie tylko kompresor, ale i wszystkie elementy systemu sprężonego powietrza muszą zostać precyzyjnie dopasowane do specyfiki pracy zakładu, zapotrzebowania na ilość medium, liczby odbiorników oraz ich parametrów technicznych, a także oczekiwanej i wymaganej normą jakości sprężonego powietrza.
Takim podstawowym parametrem pracy kompresora powietrza jest ciśnienie – standardowe narzędzia pneumatyczne zwykle potrzebują ciśnienia w przedziale 6-10 bar, ale powinno się im zapewnić ok. 20% „zapasu”.
Jakie ciśnienie powinien uzyskać kompresor?
Tak naprawdę to, jakie ciśnienie powinien uzyskać kompresor, jest zależne od potrzeb odbiorników. Zbyt niskie ciśnienie nie może zapewnić wystarczającej efektywności produkcji i wykorzystania medium – zasilane nim narzędzia pracują niewłaściwie, szybciej się zużywają i są narażone na częstsze usterki i awarie. Z kolei za wysokie ciśnienie może prowadzić do strat energii, więc jest nieopłacalne ekonomicznie, ale również powoduje nieprawidłowości w działaniu układu.
Wymagane ciśnienie kompresora powinno się uwzględnić na etapie projektowania całego systemu sprężonego powietrza. Musi zostać dobrze dopasowane i tylko wtedy wydajność instalacji będzie wysoka, a ryzyko awarii ograniczone.
Maksymalne ciśnienie kompresora jest parametrem stałym urządzenia. Jednak dzięki automatyzacji i unowocześnieniu urządzeń wiele kompresorów (w tym także kompresorów od ALMiG) jest sterowalnych – takie parametry jak właśnie ciśnienie czy wydajność można dostosować do bieżących potrzeb.
Dodatkowe rozwiązania takie jak eliminacja pracy jałowej bądź usystematyzowanie cykli przełączeń z pracy pod obciążeniem zapewniają ekonomiczność całego systemu.
Jak można zwiększyć ciśnienie w kompresorze?
Zwiększenie ciśnienia w kompresorze z układem regulacji
Część nowoczesnych kompresorów dostępnych na rynku jest wyposażona w układ regulacji częstotliwości, czyli rodzaj zdalnego sterowania, które umożliwia ustawienie pożądanego ciśnienia, aby zapewnić maksymalną potrzebną wydajność, a jednocześnie ograniczyć straty energii.
Taki kompresor pracuje więc z ciśnieniem „od do” i w tym zakresie parametr można regulować precyzyjnie. Sposób zwiększania ciśnienia w takim kompresorze jest zawsze uwzględniony w instrukcji oraz zaleceniach producenta i może być przeprowadzany przez pracowników. Oczywiście zawsze należy przestrzegać zasad pracy z urządzeniem oraz weryfikować, czy ustawione ciśnienie jest właściwe.
Jest to rozwiązanie dla zakładów, których specyfika pracy uwzględnia zmienność, zwłaszcza w cyklu dobowym. Gdy zapotrzebowanie się zmienia, to ciśnienie można dostosować, a wraz z nim wydajność i ekonomiczność całego procesu.
Zwiększenie ciśnienia w kompresorze a reduktor ciśnienia powietrza
Nowoczesne kompresory są też bardzo często wyposażone w reduktor ciśnienia, który służy do ręcznego ustawiania pożądanej wartości ciśnienia w stosunku do aktualnego zapotrzebowania.
O aktualnym ciśnieniu na wyjściu kompresora oraz w zbiorniku informują w takim wypadku zwykle manometry. Aby zwiększyć ciśnienie w kompresorze, należy jedynie ustawić pokrętło na odpowiedniej wartości. Taki reduktor ciśnienia zazwyczaj ma określony zakres regulacji i jest regulowany bezstopniowo, dzięki czemu można sprawdzić, z jaką konkretnie dokładnością podnosimy ciśnienie.
Zwiększenie ciśnienia w kompresorze a doprężacze
Innym sposobem zwiększenia ciśnienia w kompresorze jest doprężacz. To rodzaj sprężarki, którą można podłączyć do istniejącej niskociśnieniowej sieci w zakładzie. Tego typu urządzenie znacząco zwiększa ciśnienie (np. do 40 bar), ale przy bardzo małych przepływach. Najczęściej znajduje zastosowanie tylko przy jednym lub kilku procesach, w których wykorzystywane jest sprężone powietrze.
Kiedy można zwiększyć ciśnienie w kompresorze?
Podsumowując, ciśnienie w kompresorze można zwiększyć tylko wtedy, gdy sama konstrukcja i budowa urządzenia na to pozwala. Urządzenie musi być wyposażone w reduktor ciśnienia (do sterowania manualnego) lub w rozbudowany system regulacji – zautomatyzowany i zmechanizowany, który umożliwi sterowanie parametrami pracy kompresora i całego układu pneumatycznego.
W obu przypadkach należy zawsze dobrze przemyśleć, czy zwiększenie ciśnienia w kompresorze jest w ogóle konieczne, oraz zastosować się bezwzględnie do zaleceń producenta. Wszelkie zmiany w ciśnieniu należy też wprowadzać ostrożnie, a najlepiej z asystą specjalistów – AlmiAir z przyjemnością Państwu pomoże.
Co zrobić ze spadkami ciśnienia w instalacji?
Czasem zdarza się tak, że zwiększenie ciśnienia w kompresorze nie jest bezpiecznym i ekonomicznym rozwiązaniem – dotyczy to sytuacji, w których w instalacji diagnozuje się spadki ciśnienia. Urządzenia pracują dłużej i intensywniej, ale nie są w stanie zapewnić takiej wydajności, jaką powinny.
Zwiększenie ciśnienia w kompresorze może nie pomóc – być może za taki stan rzeczy odpowiadają nieszczelności systemu lub awaria urządzenia bądź któregoś z komponentów instalacji. W takim wypadku konieczne jest zdiagnozowanie przyczyn spadków ciśnienia oraz naprawa awarii, np. uszczelnienie systemu lub konserwacja urządzeń.
W takiej sytuacji nie warto działać na własną rękę. Zachęcamy do skorzystania z usług serwisowych AlmiAir. Sprawdzimy, gdzie leży przyczyna tego typu problemów i ją wyeliminujemy. Jeśli konieczne okaże się zwiększenie ciśnienia w kompresorze do takich wartości, na które nie pozwala ich konstrukcja, opracujemy plan rozbudowy bądź przebudowy systemu, aby zapewnił potrzebną wydajność, a nie generował dodatkowych kosztów.
Jak zadbać o odpowiednio wysokie ciśnienia kompresora?
O odpowiednio wysokie ciśnienie w kompresorze warto zadbać już na etapie projektowania i budowy systemu sprężonego powietrza. Należy przeanalizować warunki pracy wszystkich odbiorników i specyfikę systemu dystrybucji medium, a następnie wybrać takie urządzenia, które zapewnią odpowiednio wysokie ciśnienie lub umożliwią ustawienie ciśnienia w stosunku do indywidualnych potrzeb.
FAQ:
Jaki wpływ na pracę systemu pneumatycznego ma ciśnienie w kompresorze?
Ciśnienie sprężonego powietrza wpływa na wydajność produkcji oraz dystrybucji medium. Odbiorniki układu sprężonego powietrza, czyli narzędzia i maszyny, które są zasilane medium, potrzebują określonego ciśnienia do efektywnej pracy.
Jak zwiększyć ciśnienie w kompresorze?
W nowoczesnych kompresorach ciśnienie można regulować od dolnej do górnej wartości – manualnie (z pomocą przychodzi reduktor ciśnienia) lub automatycznie (za pomocą układu sterowania). Opcją awaryjną jest doprężacz.
Na co zwrócić uwagę podczas zwiększania ciśnienia w kompresorze?
Należy zawsze się upewnić, czy ciśnienie nie będzie za wysokie, oraz stosować się do instrukcji urządzenia czy zaleceń producenta. Podczas ingerencji w ciśnienie układu sprężonego powietrza trzeba zachować ostrożność – najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, czyli serwisu sprężarek.