jak przygotować sprężarkę tłokową

Kompresor tłokowy to najstarszy i najprostszy rodzaj sprężarek. Czy to oznacza, że użytkowanie go również jest proste? Nie zawsze! Wbrew pozorom aby uzyskać sprężony gaz odpowiadający danym potrzebom, trzeba dobrze znać tego rodzaju maszyny. Jak przygotować sprężarkę tłokową do pracy i jak zapobiec usterkom sprzętu? Opisujemy w poniższym tekście.

Sprężarki tłokowe – działanie

Zanim przyjrzymy się bliżej sposobowi przygotowania sprężarki tłokowej do pracy, koniecznie trzeba poznać jej części oraz działanie.

Każda sprężarka tłokowa dostępna dzisiaj na rynku jest wyposażona m.in. w:

  • korpus cylindra,
  • głowicę z wewnętrznymi zaworami,
  • układ korbowy, czyli wał korbowy i korbowód,
  • pierścienie uszczelniające,
  • tłok.

Proces sprężania powietrza rozpoczyna się od ruchu tłoka w cylindrze. Tłok porusza się w górę i w dół cylindra, dzięki czemu otwiera się zawór zasysający powietrze (lub inny gaz) do wewnątrz sprzętu. Ze względu na specyfikę działania sprężarka tłokowa pracuje z najwyższą skutecznością, jeśli cylinder jest w pełni szczelny.

Następnie tłok znowu się porusza i zamyka zawór, zmniejszając jednocześnie objętość zassanego powietrza. Gaz nie ma gdzie się wydostać, zatem zostaje sprężony – jego ciśnienie wzrasta. Gdy ciśnienie osiągnie odpowiednie parametry, otwiera się zawór tłoczny, przekazując sprężone powietrze do kolejnych części układu.

Mechanizm w sprężarce tłokowej nie jest przeznaczony do pracy ciągłej, zatem wymaga regularnych przerw w działaniu, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Sprzęt do zasilania narzędzi pneumatycznych i nie tylko

Kompresory tłokowe wykorzystywane są przede wszystkim do zasilania urządzeń pneumatycznych. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyne zastosowanie sprężarek. Opisywanych maszyn używa się także m.in. do:

  • sprężania innych gazów;
  • sprężania powietrza w rozruchu silników spalinowych,
  • pompowania opon w warsztatach samochodowych,
  • oczyszczania maszyn za pomocą sprężonego powietrza.

Zanieczyszczenia sprężonego powietrza a zastosowanie sprężarek tłokowych

W przypadku kompresorów olejowych trzeba uważać na możliwość zanieczyszczenia powietrza przez drobiny smaru. Co prawda w nowoczesnych sprzętach takie zagrożenie jest zminimalizowane, ale nie niemożliwe. Z tego względu do zastosowań, w których sprężone powietrze musi spełniać ściśle określone wymagania sanitarne, wykorzystuje się sprężarki bezolejowe. Mowa tutaj np. o przemyśle spożywczym, farmacji czy medycynie.

Gaz może być także zanieczyszczony:

  • cząsteczkami stałymi – niektóre pyły są zasysane przez sprężarkę wraz z powietrzem do sprężania, a inne zanieczyszczenia stałe pochodzą ze zużycia części maszyny, np. opiłki metali lub kawałki uszczelek;
  • wodą – cząsteczki wody także występują w zasysanym powietrzu jako para wodna. Aby zapobiec korozji i przedłużyć żywotność poszczególnych części kompresora, niezwykle ważna jest odpowiednia filtracja. Podobnie jak olej, woda też nie może mieć kontaktu z żywnością lub lekami – w przeciwnym razie spowoduje namnażanie bakterii, a w efekcie – psucie towarów.

Jak przygotować sprężarkę tłokową do wytwarzania czystego gazu?

Ze względu na możliwość zanieczyszczenia sprężonego powietrza wyżej wymienionymi cząsteczkami przygotowanie czystego powietrza staje się wieloetapowym procesem.

Aby mieć pewność czystości gazu, trzeba zadbać o:

  1. usunięcie potencjalnie szkodliwych drobin stałych i cieczy;
  2. regulację ciśnienia;
  3. smarowanie urządzenia mgłą olejową.

Proces przygotowania sprężonego powietrza

  • Filtracja – pierwotne drobiny zostają usunięte w filtrach. Powietrze wlatuje do zbiornika filtra, jest wprowadzone w ruch wirowy, który pod wpływem siły odśrodkowej wyrzuca pył na ścianki filtra sprężarki, aby odseparować je od gazu. Cząsteczki zanieczyszczeń zbierają się w przeszklonym odstojniku (dzięki niemu można kontrolować poziom kondensatu).
  • Usunięcie oleju – filtrowanie w pierwszej kolejności pozwala pozbyć się częściowo drobinek smaru, ale nie zawsze jest to wystarczające. Z tego względu najpierw stosuje się specjalny filtr wstępny, następnie oczyszczanie do uzyskania I klasy czystości, a na końcu następuje filtracja z węglem aktywnym. Dzięki temu powietrze jest pozbawione oleju oraz zapachów, a kondensat można bezpiecznie odprowadzać do kanalizacji.
  • Osuszanie – o ilości wody w sprężonym powietrzu informuje punkt rosy, czyli temperatura skraplania gazu. Im niższy punkt rosy, tym mniej cząsteczek wody. Za osuszanie gazu odpowiadają specjalne osuszacze powietrza – dzięki nim punkt rosy może uzyskać 3℃, a przy osuszaczach adsorpcyjnych nawet 0℃.
  • Redukcja wysokiego ciśnienia – reduktory ustawiane są ręcznie, aby sprężone powietrze osiągało odpowiednie ciśnienie wskazywane na manometrze.
  • Smarowanie – niektóre urządzenia wymagają naolejania za pomocą specjalnej smarownicy i mgły olejowej. Takie sprzęty to m.in. szlifierki, wkrętarki czy młoty udarowe. Smarowanie zmniejsza tarcie i zużycie elementów, a także zapobiega korozji.

Sprężarki tłokowe AlmiAir

Odpowiednie przygotowanie powietrza w sprężarce tłokowej zapewnia nie tylko o jego czystości, ale również pozwala na zredukowanie możliwości uszkodzenia sprzętu. Warto wyposażyć się więc w solidne urządzenia: zarówno kompresory śrubowe, jak i tłokowe posiadamy w ofercie AlmiAir. Jeśli jednak dojdzie już do usterki, zapewniamy sprawny serwis (gwarancyjny i pogwarancyjny) oraz przeglądy techniczne na terenie całej Polski. Wystarczy telefon lub e-mail – dostosujemy się do potrzeb każdego klienta.

FAQ

  • Jak działa sprężarka tłokowa?

Zawór kompresora najpierw zasysa powietrze, następnie ruch tłoka w cylindrze sprawia, że gaz się spręża i jest przekazywany do kolejnych części systemu pneumatycznego. O wydajności urządzenia decyduje zatem szczelność cylindra podczas ruchu tłoka.

  • Jakie zanieczyszczenia mogą występować w sprężonym powietrzu?

Pyły pochodzące z zasysanego powietrza albo zużytych części ze środka urządzenia, para wodna (także z zasysanego powietrza) oraz drobiny oleju z substancji smarnej.

  • Na czym polega przygotowanie sprężonego powietrza?

Procesowi oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń stałych i ciekłych towarzyszą również regulacja ciśnienia oraz smarowanie mgłą olejową. Pozwala to na uzyskanie czystego powietrza oraz wydłużenie żywotności kompresorów tłokowych.