Sprężarki powietrza są widokiem coraz częstszym i to zarówno w przypadku stosunkowo niewielkich warsztatów, jak i największych zakładów wytwórczych i firm działających w szeroko pojętym przemyśle. W części z nich niezbędne będzie nie tylko samo urządzenie, lecz także dodatki, takie jak uzdatniacze powietrza czy zbiorniki, w których można z łatwością magazynować nadmiar sprężu do jego późniejszego wykorzystania. Sprawdź koniecznie, jak obliczyć pojemność zbiornika na sprężone powietrze, aby kupić model dopasowany do Twojego urządzenia oraz prognozowanego zapotrzebowania.

Jakie są najpopularniejsze sprężarki w przemyśle?

Sprężarki powietrza, jak sama nazwa wskazuje, służą do zwiększenia ciśnienia gazu, w tym przypadku powietrza, jak i do wymuszenia jego przepływu w odpowiednim kierunku. Najpopularniejsze są dwa warianty – sprężarka tłokowa oraz sprężarka śrubowa. W modelu tłokowym główne zadanie wykonuje tłok, który poruszając się we wnętrzu cylindra, kompresuje znajdujące się w nim powietrze.

W śrubowym urządzeniu z kolei znajdziemy zespół dwóch śrub. W tym przypadku za sprężanie powietrza odpowiada sukcesywnie zmniejszającą się przestrzeń pomiędzy nimi. Na rynku znajdziemy oczywiście także inne sprężarki, ich rola ogranicza się jednak tylko do kilku ściśle wyselekcjonowanych aplikacji.

Różnice wynikają także z samej konstrukcji. Urządzenia mogą być olejowe, jak i bezolejowe. W pierwszym przypadku drobinki oleju są wtryskiwane do komór sprężania gazu, dzięki czemu zabezpieczają całe urządzenie przed zatarciem oraz pracą w niekorzystnych warunkach. W drugim z kolei mamy do czynienia z urządzeniem, którego wewnętrzne podzespoły ruchome zostały wykonane z materiałów o bardzo niskim współczynniku tarcia. Dzięki temu nie trzeba w ich przypadku stosować czynnika smarnego, wadą jest natomiast nieco obniżona wydajność.

Do czego służy zbiornik sprężonego powietrza?

Sieci pneumatyczne potrafią zaskoczyć poziomem swojego skomplikowania i obsługiwać nie jedno lub dwa odbiorniki, lecz nawet kilkadziesiąt. Dopasowanie kompresora do poboru przez nie sprężu podczas pracy symultanicznej jest bardzo kosztowne, dlatego większość przedsiębiorców wybiera dany model wyłącznie na podstawie jednoczesnej pracy kilku najczęściej używanych urządzeń.

Co jednak w przypadku, gdy chwilowy pobór sprężonego powietrza znacznie przekracza możliwości sprężarki? Następuje znaczny spadek ciśnienia, a tym samym zatrzymanie pracy lub pogorszenie jej wydajności. W ten sytuacji, zamiast kupować mocniejsze urządzenie tylko na podstawie kilku rzadko występujących scenariuszy, wystarczy przeznaczyć fundusze na zbiornik ciśnieniowy. Szczytowe zapotrzebowanie na sprężone powietrze zdarza się z reguły bardzo rzadko, dlatego dopasowanie sprężarki do tego poziomu nie jest zbyt oszczędne i uzasadnione ekonomicznie.

Zbiornik sprężonego powietrza to akcesorium przeznaczone do magazynowania wybranej ilości powietrza pod ciśnieniem. Dzięki nim praktycznie każdy kompresor będzie w stanie sprostać największym zapotrzebowaniom na spręż w obrębie danego przedsiębiorstwa, gdyż będzie wspomagany dodatkowym zbiornikiem.

Jak obliczyć pojemność zbiornika na sprężone powietrze?

Obliczanie objętości zbiornika sprężonego powietrza jest dość skomplikowane, gdyż trzeba dysponować dokładnymi parametrami poboru sprężu przez wszystkie odbiorniki oraz tryby ich pracy. Najważniejsze jest zużycie maksymalne w obrębie danego przedsiębiorstwa, które zakłada, że wykorzystywane będą wszystkie odbiorniki podłączone do danej sprężarki i pracujące na maksymalnej mocy dla danego przedsiębiorstwa.

Typowym sposobem obliczania pojemności zbiornika jest wzięcie pod uwagę wydajności sprężarki – pojemność powinna wynosić nie mniej niż 1/3 realnej wydajności urządzenia podanej w litrach lub metrach sześciennych na minutę. Oznacza to, że sprężarka generująca około 600 l/min sprężu wymaga zastosowania zbiornika o pojemności minimum 1/3 tej wartości, czyli 200 l. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć tę wartość do wybranego przez siebie poziomu.

Objętość zbiornika powinna być w pełni wystarczająca do sposobu użytkowania danego kompresora. Dokonując obliczeń, powinieneś znać zużycie powietrza w danej instalacji przez wszystkie podłączone do niej urządzenia – zarówno ręczne, jak i np. całe linie produkcyjne. Warto także zdecydować na temat oczekiwanej wartości ciśnienia roboczego w instalacji.
Istotne jest także maksymalne ciśnienie zbiornika, które powinno przekraczać maksymalne ciśnienie samego kompresora.

Profesjonalny dobór zbiornika sprężonego powietrza – czy warto poprosić o pomoc?

Obliczanie objętości zbiornika sprężonego powietrza to nie wszystko – liczy się także jakość samego urządzenia, które powinno pochodzić od producenta znanego z produkcji wysokojakościowych, pewnych urządzeń najwyższej klasy. W naszej firmie dbamy o kwestię trwałości wszystkich oferowanych rozwiązań jak nikt inny, dlatego zapewniamy pełną pomoc w wyborze oraz udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania – również te szczególnie trudne i wymagające od nas szerokiej wiedzy.

Jak dobrać zbiornik do kompresora – na jakie parametry zwracać uwagę?

Dobór zbiornika sprężonego powietrza jest dość skomplikowany nie tylko w kwestii pojemności, lecz także konstrukcji. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy zbiornik ma być pionowy, czy poziomy, jak i materiał zastosowany do jego produkcji oraz rodzaj zabezpieczenia zewnętrznej powłoki, w tym ocynk czy specjalny lakier.

FAQ:

1. Jak obliczyć pojemność zbiornika na sprężone powietrze?

Obliczanie objętości zbiornika sprężonego powietrza jest dość proste – wystarczy znać maksymalną wydajność danego kompresora i podzielić parametr ten, podany w litrach lub w metrach sześciennych na minutę, na trzy. Uzyskany w ten sposób wynik określi to, jak pojemny powinien być zbiornik.

2. Czym się kierować w wyborze zbiornika sprężonego powietrza?

Jak dobrać zbiornik do kompresora? Tak, aby był, jak najwydajniejszy, lecz także odpowiedni do wybranego przedsiębiorstwa. Istotna jest przede wszystkim marka, która określa to, czy np. realna objętość zbiornika powietrza jest taka, jak w dokumentacji.

3. Jakie parametry zbiorników na sprężone powietrze mają największe znaczenie?

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na maksymalną pojemność, maksymalne ciśnienie, rodzaj zaworu bezpieczeństwa czy kurka magnetycznego, a także wybrać odpowiedni materiał w stosunku do miejsca pracy, np. ocynk odporny na wilgoć.