Jak dbać o stan sprężarki po upływie gwarancji

Pamięć o okresowym serwisowaniu sprężarek bardzo często ulatuje wraz z końcem gwarancji. Warto jednak wciąż mieć na uwadze stan urządzenia, ponieważ to on jest kluczowy dla utrzymania efektywności i trwałości poszczególnych systemów. Sposób funkcjonowania sprężarki bezpośrednio zależy od przestrzegania kilku podstawowych kwestii, dlatego poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty związane z tym, jak dbać o stan sprężarki po upływie gwarancji.

Od czego zależy sprawność działania sprężarek?

Sprężarki powietrza są urządzeniami, które wymagają szczególnej i stałej kontroli, jeśli mają zapewnić bezawaryjne działania na najwyższym poziomie. Zaniedbany i zanieczyszczony sprzęt może bardzo szybko stracić na swojej pierwotnej mocy, a wydajność znacząco spadnie. Dbanie o dobrą kondycję poszczególnych komponentów urządzenia wpływa zatem na dłuższą żywotność maszyny i wiąże się z wieloma zadaniami.

Na rynku dostępne są różne typy sprężarek, dlatego każdy model może wymagać zupełnie innych czynności. Niektóre urządzenia mogą wymagać okresowej wymiany sprzęgła, usunięcia nagromadzonych zanieczyszczeń, czy też wymiany filtrów powietrza.

Regularne czyszczenie filtra powietrza w sprężarce

Zawsze należy się upewnić, że filtry powietrza w systemie sprężarki są odpowiednio wyczyszczone lub zostają na bieżąco wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta. Filtry powinno się sprawdzać w regularnych odstępach czasu i zawsze usuwać wszelkie, nawet najmniejsze oznaki zatkania, uszkodzenia i nadmiernie nagromadzonego brudu. Brudne filtry ograniczają prawidłowy przepływ powietrza, co wpływa na znacznie mniejszą wydajność i sprawność urządzeń.

Samo czyszczenie filtra jest dość łatwą czynnością – należy ostrożnie wyjąć filtr i użyć miękkiej szczotki. Równie dobrym sposobem będzie czyszczenie elementów za pomocą sprężonego powietrza.

Prawidłowa ilość i jakość oleju w sprężarce oraz kontrola potencjalnych wycieków

W sprężarkach olejowych kluczowym aspektem decydującym o dobrym stanie urządzenia jest monitorowanie poziomu i jakości oleju. Kontrole należy przeprowadzać koniecznie po pierwszych 100 godzinach pracy, a także po każdych kolejnych 50 godzinach pracy sprężarki. Prawidłowy poziom oleju jest niezbędny do smarowania wewnętrznych części sprężarek, co z kolei zapobiega nadmiernemu zużyciu i uszkodzeniom. Przy uzupełnianiu lub wymianie oleju ważne jest użycie odpowiedniego typu produktu zalecanego przez producenta sprężarki.

Monitorowanie temperatury i ciśnienia urządzenia

Sprężarki powietrza działają poprzez pompowanie powietrza do zbiornika do momentu osiągnięcia określonego ciśnienia, a zamieszczona na urządzeniu manometr pozwala monitorować ciśnienie w zbiorniku. Jakiekolwiek parametry wykraczające poza normy mogą wskazywać na problem z kompresorem, dlatego należy na bieżąco kontrolować sprężarki. Przynajmniej raz na trzy miesiące kondensat należy spuścić za pomocą odpowiedniego zaworu śrubowego, który znajduje się pod samym zbiornikiem.

Konserwacja ogólna a przegląd szczegółowy

W przypadku urządzeń takich jak sprężarki możliwe jest wykonanie zarówno przeglądu ogólnej sprawności, jak i przeglądu poszczególnych elementów urządzenia, które mogły ulec zużyciu i wymagają wymiany lub regeneracji. Aby zadbać o odpowiedni stan sprężarki i cieszyć się jak najdłużej jej możliwościami, warto raz w roku oddać urządzenie na serwis pogwarancyjny sprężarek.

Ogólna konserwacja powinna obejmować, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, wymianę filtra powietrza oraz usunięcie wody kondensacyjnej zalegającej w układzie, a dokładniej w zbiorniku ciśnieniowym, co zapobiegnie wewnętrznej korozji zbiornika. Można powiedzieć, że te dwa elementy są podstawami podstaw jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie sprężarek. Innym istotnym aspektem w przypadku konserwacji jest sprawdzanie i ewentualne wyeliminowanie wszelkiego rodzaju luzów wywołujących wibracje. Należy je sprawdzać przy okazji corocznego przeglądu sprawności oraz co każde 500 godzin pracy.

FAQ:

  • Jak dbać o stan sprężarki po upływie gwarancji?

Najważniejszymi kwestiami związanymi z konserwacją urządzeń po upływie gwarancji są takie prace jak regularne czyszczenie filtra powietrza, kontrola poziomu oleju, monitorowanie temperatury i ciśnienia, a także coroczny przegląd kontrolny.

  • Dlaczego odpowiedni poziom oleju w sprężarce wpływa na prawidłowe funkcjonowanie sprężarki?

Brak oleju lub jego niewystarczająca ilość w sprężarce może prowadzić do poważnych usterek. Olej przedłuża żywotność urządzenia, ze względu na zmniejszanie siły tarcia, odpowiednio konserwując konkretne elementy. Środek smarny chłodzi również sprężarkę, co zapewnia odpowiednią jakość skompresowanego gazu.

  • Jakie są potencjalne zagrożenia nieregularnej konserwacji sprężarek?

Tylko cykliczne serwisowanie i bieżąca konserwacja sprężarek pozwala na długotrwałe zachowanie optymalnych parametrów pracy kompresora. Jeśli kontrola sprężarki nie będzie na bieżąco przeprowadzana, może dojść do poważnych uszkodzeń części, co może skutkować nawet koniecznością zakupu nowego urządzenia.