Kontenerowe stacje sprężonego powietrza rozwiązują wiele problemów, z którymi boryka się niejedno przedsiębiorstwo, takich jak brak miejsca w zakładzie, dyskomfort pracy spowodowany wysokim poziomem emisji hałasu i generowanego ciepła, potrzeba zmiany lokalizacji sprężarkowni lub przemieszczenia w trakcie eksploatacji. Z tego względu zdecydowanie warto przemyśleć takie rozwiązanie w postaci mobilnej stacji sprężonego powietrza. Gdzie się je wykorzystuje i jakie ma zalety? Sprawdź!
Gdzie wykorzystuje się stacje kontenerowe sprężonego powietrza?
Stacje kontenerowe do produkcji i przygotowania sprężonego powietrza pod kątem jego dalszej dystrybucji wykorzystywane są zarówno w zakładach pracy, czyli w lokalizacjach stałych, jak i „w terenie”, czyli podczas prac, które wymuszają zmianę lokalizacji w czasie (niezależnie od dystansu).
Stacja kontenerowa sprężonego powietrza w zakładzie
Stacje kontenerowe do dystrybucji i przygotowania powietrza sprężonego są polecane zwłaszcza tym przedsiębiorstwom, które borykają się z problem bardzo ograniczonej przestrzeni.
- Stacja kontenerowa może być wykorzystywana wtedy, gdy przedsiębiorstwo się rozwija i jest zmuszone do powiększenia swojej sprężarkowni, aby podnieść wydajność pracy. Jeśli w zakładzie brakuje miejsca na rozbudowę instalacji, wtedy stacja kontenerowa jest rozsądnym, wygodnym i opłacalnym z punktu widzenia ekonomicznego rozwiązaniem.
- Stacja kontenerowa ze sprężarkami oraz uwzględniająca zespół przygotowania powietrza sprawdzi się w zakładzie, w którym planowany jest montaż stacji, lecz nie ma do tego optymalnych warunków, które zagwarantowałyby w pełni sprawną i bezpieczną pracę urządzeń.
- Sprężarkownie i stacje przygotowania sprężonego powietrza generują wysoki poziom emisji ciepła i hałasu, co naturalnie znacząco obniża komfort pracy zatrudnionych. Jeśli stacjonarna sprężarkownia mogłaby wpływać na wygodę i bezpieczeństwo pracowników, warto rozważyć montaż mobilnej stacji.
Stacja kontenerowa sprężonego powietrza „w terenie”
Stacje kontenerowe do produkcji i przygotowania powietrza pod ciśnieniem od lat są wykorzystywane przez firmy, które pracują „w terenie” i regularnie, a także często, zmieniają lokalizację i muszą transportować cały sprzęt. Rozwiązanie to stosowane jest również w przypadku konieczności przemieszczania sprężarkowni w trakcie jej eksploatacji. Przykładowe zastosowanie stacji kontenerowych sprężonego powietrza to:
- place budowy (budownictwo, infrastruktura),
- kopalnie odkrywkowe,
- oczyszczalnie ścieków,
- przemysł morski,
- miejsca odwiertów górniczych,
- wiertnie gazowe lub naftowe.
Kiedy warto rozważyć zakup stacji kontenerowej sprężonego powietrza?
- Gdy profil działalności przedsiębiorstwa się zmienia, co wymusza montaż rozbudowanej sprężarkowni, na którą nie ma miejsca w zakładzie.
- Gdy przedsiębiorstwo intensywnie się rozwija i sprężarkownia w obecnym kształcie przestaje być wydajna. Jeśli należy ją rozbudować lub przebudować, a nie ma to warunków w budynku.
- Gdy obecna sprężarkownia i zespół przygotowania sprężonego powietrza nie są bezpieczne i komfortowe dla zdrowia i samopoczucia pracowników.
- Gdy istniejąca stacja sprężarek pracuje w nieoptymalnych warunkach, przez co nie da się w pełni wykorzystać jej potencjału i wydajności.
- Gdy profil działalności firmy zakłada pracę „w terenie” z narzędziami czy procesami, które wymagają zasilania sprężonym powietrzem.
Z czego składa się stacja sprężonego powietrza?
Stacja kontenerowa sprężonego powietrza składa się z odpowiednio przygotowanego i zaaranżowanego kontenera (obudowy), potrzebnej liczby sprężarek (należy uwzględnić odpowiedni rodzaj sprężarki) oraz stacji przygotowania powietrza pod ciśnieniem do dystrybucji (czyli układu uzdatniania sprężonego powietrza).
Odpowiednia liczba urządzeń i rodzaj sprężarki
Wszystkie instalacje pneumatyczne muszą być dobrze dostosowane do potrzeb oraz warunków pracy i dotyczy to także mobilnych stacji pneumatycznych!
Dlatego stacje kontenerowe sprężonego powietrza są zawsze projektowane oraz przygotowywane indywidualnie dla każdego klienta. W AlmiAir usługa w tym zakresie jest kompleksowa – od projektu przez budowę po transport i montaż.
W zależności od oczekiwanej wydajności, ciśnienia roboczego oraz jakości medium możemy zaproponować różny rodzaj sprężarki powietrza – śrubową, tłokową, spiralną, z wtryskiem oleju lub bezolejową, niskociśnieniową lub wysokociśnieniową. Klient może też zdecydować się na zbiorniki o potrzebnej pojemności.
Stacja przygotowania sprężonego powietrza
W stacji kontenerowej montujemy także cały zespół przygotowania powietrza – osuszacze, filtry, separatory, elementy do uzdatniania i odprowadzania kondensatu.
Odpowiednia filtracja jest niezbędna w celu zapewnienia właściwej jakości medium roboczego, ale też utrzymania całej instalacji w dobrej kondycji. Filtracja musi objąć usunięcie ze sprężonego powietrza takich zanieczyszczeń jak wilgoć, drobinki oleju oraz pył z powietrza atmosferycznego.
W zależności od potrzeb filtracja może zagwarantować od 1. do 4. klasy czystości sprężonego powietrza.
Obudowa i wyposażenie stacji sprężonego powietrza
Stacja kontenerowa sprężonego powietrza zwykle budowana jest z blachy pokrytej warstwą ochronną (np. cynkiem), co w pełni uodparnia ją na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wszystkie łączenia są precyzyjnie uszczelniane, dzięki czemu cały sprzęt jest chroniony przed czynnikami zewnętrznymi.
Stacja kontenerowa sprężonego powietrza jest wyposażona w:
- automatyczny system wentylacji,
- szafy rozdzielcze,
- okablowanie,
- oświetlenie,
- orurowanie,
- system gospodarki kondensatem.
W AlmiAir budujemy stacje sprężonego powietrza w kontenerach o różnych wymiarach, ale niezależnie od nich całość skonfigurowana jest w modelu plug&play – oznacza to, że jest gotowa do podłączenia i może od razu rozpocząć pracę.
Wyposażenie mobilnych stacji pneumatycznych można dostosować do potrzeb.
Transport kontenerowych stacji pneumatycznych
Kontenerowe stacje pneumatyczne mogą być transportowane drogą lądową lub morską, ale także koleją. Na miejscu ustawia się je za pomocą dźwigu lub wózka widłowego – to elastyczne i wygodne!
Zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą, który odpowie na wszelkie pytania i doradzi rozwiązanie najlepsze z możliwych, które spełni oczekiwania!
FAQ:
Czym są kontenerowe stacje sprężonego powietrza?
Kontenerowe stacje produkujące sprężone powietrze to mobilne sprężarkownie. Zwykle składają się ze stacji sprężarek oraz stacji przygotowania powietrza do dystrybucji. Wyposażone są we wszystkie niezbędne elementy takie jak okablowanie, orurowanie, oświetlenie itp. Całość zamknięta jest w solidnym i bardzo dobrze zabezpieczonym kontenerze.
Gdzie znajdują zastosowanie kontenerowe stacje sprężonego powietrza?
Pneumatyczne stacje kontenerowe są wykorzystywane podczas prac „w terenie” oraz gdy konieczna jest regularna zmiana ich położenia, ale też w różnego typu zakładach. Przykładem są kopalnie, miejsca odwiertów, place budowy czy rozbudowa instalacji w istniejącym zakładzie.
Kiedy warto pomyśleć o kontenerowej instalacji pneumatycznej?
Poza koniecznością pracy „w terenie” o stacji kontenerowej warto pomyśleć podczas rozbudowy sprężarkowni – zwłaszcza gdy nie ma miejsca i optymalnych warunków pracy w pomieszczeniu lub stacja sprężarek mogłaby być niekomfortowa ze względu na hałas czy emitowane ciepło.