Sprężarki na dobre zadomowiły się już we wszystkich gałęziach przemysłu. W jednych przedsiębiorstwach działają jako podstawowe źródło powietrza pod wysokim ciśnieniem przeznaczonego do niewielkich narzędzi pneumatycznych, a w innych do zasilenia całych linii produkcyjnych w sprężarkowniach. W wielu firmach stanowią podstawowe urządzenie, bez którego wykonanie jakichkolwiek dalszych prac byłoby w zasadzie niemożliwe. Zastępcza sprężarka – czy warto w nią zainwestować? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna.

Do czego służą sprężarki?

Sprężarki to urządzenia przeznaczone do sprężania gazu, w tym przypadku powietrza oraz do wymuszenia przepływu sprężu w odpowiednim kierunku, co umożliwia zasilanie nim większości różnych odbiorników, takich jak narzędzia ręczne czy całe linie produkcyjne. Kompresory tłokowe czy śrubowe są obecnie spotykane w coraz większej liczbie aplikacji, szczególnie w zakładach produkcyjnych, do automatyzacji czy obróbki różnego typu powierzchni.

Sprężarki jednak ze względu na ich duże obciążenie są narażone na wiele uszkodzeń wynikających z trudnych warunków eksploatacyjnych. Większości awarii da się uniknąć, przeprowadzając okresowe zabiegi konserwacyjne i reagując w porę na wszelkie niepokojące symptomy zbliżającego się problemu. Niektórych kosztownych usterek jednak uniknąć się nie da – w rezultacie wielu przedsiębiorców nie może kontynuować pracy w chwili, gdy podstawowa i jedyna sprężarka tłokowa czy śrubowa odmówi posłuszeństwa. Naprawa może w skrajnych przypadkach zająć nawet kilka dni.

Sprężarki powietrza – najpopularniejsze rodzaje dostępne na rynku

Odpowiadając na pytanie, czy warto mieć zastępczą sprężarkę, należy poznać dwa najpopularniejsze warianty wybierane przez przedsiębiorców zdecydowanie najczęściej. Oba generują co prawda sprężone powietrze, lecz w zupełnie odmienny sposób, przez co urządzenia te z reguły nie są stosowane zamiennie.

  • Sprężarka tłokowa – w tym urządzeniu za podwyższenie ciśnienia gazu odpowiada tłok poruszający się we wnętrzu cylindra, który kompresuje powietrze zassane przez otwór ssawny. Kompresor tłokowy to urządzenie podstawowe, cieszące się niesłabnącą popularnością na całym rynku. Przyciąga klientów niską ceną, niewielkimi kosztami bieżącej eksploatacji, a także kompaktowymi wymiarami zewnętrznymi i optymalną wydajnością.
  • Sprężarka śrubowa – to urządzenie, w którego wnętrzu zamiast cylindra oraz tłoka znajduje się zespół ściśle współpracujących ze sobą śrub. Z jednej strony przestrzeń pomiędzy nimi jest stosunkowo duża, lecz zmniejsza się wraz z każdym centymetrem pokonanym przez powietrze. W rezultacie gaz ulega sprężeniu i może zostać przetłoczony do odbiorników. Zaletą i zarazem także przewagą tego urządzenia nad powyższym jest możliwość pracy ciągłej, niski poziom emitowanego hałasu oraz wieloletnia trwałość, nawet w przypadku szczególnie intensywnych warunków użytkowania.

Zastępcza sprężarka – czy warto w nią zainwestować?

Warto na samym wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest sprężarka zastępcza i w jakim celu służy. Nie jest to urządzenie użytkowane cyklicznie i podłączane do instalacji w chwili zwiększonego zapotrzebowania na sprężone powietrze – wprost przeciwnie sprężarka zastępcza tak naprawdę ma zastąpić kompresor, który uległ awarii lub jego użytkowanie z jakichkolwiek powodów można uznać za niebezpieczne, i przejąć jego funkcje.

Bieżąca eksploatacja kompresora zastępczego w zasadzie całkowicie niweluje jego najważniejszą zaletę – dostępność. Należy zatem traktować to urządzenie wyłącznie jako zastępcze i podłączać do sieci wtedy, gdy:

  • Użytkowane urządzenie uległo awarii – nagłe uszkodzenia urządzeń do generowania sprężonego powietrza co prawda zdarzają się dość rzadko, dlatego też, jeśli już nastąpią, to potrafią zupełnie powstrzymać pracę całego przedsiębiorstwa. Czasami naprawy przy braku dostępności części mogą być nie dość, że bardzo kosztowne, to także czasochłonne.
  • Konieczne jest przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu – przeprowadzenie przeglądu wybranego urządzenia czasami trwa na tyle długo, że warto na ten czas podłączyć do instalacji urządzenie zastępcze, aby nie zatrzymywać pracy całego przedsiębiorstwa na wiele godzin.
  • Dane urządzenie charakteryzuje się nieprzewidywalną pracą – czasami nieuchronne awarie są dość podstępne i mogą na długo przed ich ostatecznym wystąpieniem dawać różne objawy. Warto w takiej sytuacji wymienić je jak najszybciej i przejść do użytkowania zastępczego.

Czy warto mieć zastępczą sprężarkę w swojej firmie?

Zdecydowanie tak! Warto inwestować w zakup urządzenia zastępczego, które w zasadzie zapewni całkowity spokój ducha przedsiębiorcy. Można to zadanie zrealizować na dwa sposoby:

  • kupując nowe urządzenie,
  • wynajmując kompresor na wybrany czas.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Z całą pewnością atutem własnego urządzenia do generowania sprężonego powietrza jest jego ciągłą dostępność, gdyż można je podłączyć do sieci w kilka krótkich chwil. Wadą natomiast potrzeba jego zakupu, co oznacza dość dużą inwestycję. Zaletą wynajmu jest oczywiście zaangażowanie znacznie mniejszych sum pieniędzy, lecz wadą czasami dość długi czas oczekiwania na zastępcze urządzenie po awarii głównego.

FAQ:

1. Zastępcza sprężarka – czy warto ją mieć?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto mieć zastępczą sprężarkę w swojej firmie. Jak się okazuje – zdecydowanie tak! Dzięki urządzeniu można zachować ciągłość pracy swojej firmy, bez oczekiwania na naprawę głównego kompresora i ponoszenia związanych z tym kosztów.

2. Zastępcza sprężarka – kiedy warto wynająć, a kiedy kupić?

Zastępcza sprężarka – czy warto ją kupić? Tak, ale wyłącznie w przypadku, gdy dla Twojej firmy liczy się możliwość błyskawicznego podłączenia oraz możliwość kontynuowania pracy praktycznie bez przerwy. Jeśli jednak preferujesz niższe koszty – wykorzystaj wynajem sprężarki. W ten sposób można oszczędzić sporo pieniędzy.

3. Co wybrać – sprężarkę tłokową czy śrubową?
Sprężarki tłokowe to urządzenia głośniejsze, lecz także znacznie tańsze niż śrubowe. Te z kolei cechują się płynnym generowaniem sprężu oraz liniową pracą bez żadnej przerwy, nawet przez kilka lat.