jak działa sprężarka z falownikiem

Czasem w mniejszych bądź większych zakładach przemysłowych sprężarki działają w swojej pełnej wydajności, choć wcale nie jest to konieczne. Bywają przecież okresy czy sytuacje dnia codziennego, kiedy zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest po prostu mniejsze. W takim przypadku praca kompresora zużywa więcej energii, niż jest to realnie konieczne. Naraża to właścicieli firm na dodatkowe koszty oraz niepotrzebne straty. Rozwiązaniem tego problemu jest sprężarka śrubowa wzbogacona o działanie falownika.

Co to jest sprężarka z falownikiem?

Są to kompresory śrubowe o zmiennej prędkości obrotowej. Bardzo istotne jest, że ciśnienie tłoczenia sprężonego powietrza zmieniane jest w sposób płynny, który zapobiega przestojom napędu. Dzięki temu sprężarki nie generują niepotrzebnych nadwyżek gazu. W sytuacji, kiedy ilość jego pompowania musi zostać zwiększona, wystarczy za pomocą panelu sterującego ustawić odpowiednią wartość dla instalacji.

Sprężarki śrubowe z falownikiem to prawdziwa technologiczna innowacja w branży. Dzięki nowoczesnym metodom powstał sprzęt, którego sterowanie jest proste i intuicyjne. Pozwala to na optymalizację wydajności całego zakładu, bez konieczności kupowania oraz zmieniana nowych konstrukcji. Kompresory śrubowe tej generacji to odpowiedź na pojawiające się nowe potrzeby naszych klientów. Zwłaszcza że ich ciśnienie robocze mieści się w wartościach od 3 do aż 13 bar. Niezależnie więc od branży, doskonale spełnią one swoje zadanie.

Sprężarka śrubowa z falownikiem – budowa

Sprężarki śrubowe tego typu zbudowane zostały podobnie do ich klasycznych odpowiedników, lecz są dodatkowo wzbogacone o element, który dziś interesuje nas najbardziej – falownik z panelem sterującym. Podstawowe elementy tego modelu kompresora to:

  • silnik elektryczny,
  • moduł śrubowy,
  • filtr powietrza, hydrauliczny i separatora,
  • wentylator chłodzący,
  • zawór zasysający powietrze z otoczenia,
  • zbiornik separatora.

Oczywiście budowa różni się w zależności od rodzaju sprężarki. Zupełnie inaczej bowiem wygląda wnętrze kompresora śrubowego olejowego i bezolejowego. Należy pamiętać, że podane tu komponenty to tylko przykład i w razie potrzeby, dokładnie sprawdź jaki sprzęt posiadasz i jakie ma jego elementy. Jeśli nie jesteś pewien, skonsultuj swoją wiedzę z ekspertami z serwisu.

Jak działa sprężarka śrubowa z falownikiem?

Jak już wspominaliśmy, w przypadku tego sprzętu tłoczącego gaz, prędkość obrotową silnika dopasowuje się do zapotrzebowania zakładu na ilość sprężonego powietrza. Falowniki obniżają prąd rozruchowy, który usprawnia zmieniającą się wydajność całej instalacji.

Praca sprężarki śrubowej zawsze odbywa się w sposób ciągły. Sam proces sprężania ma miejsce w module śrubowym, gdzie przemieszcza się pomiędzy jego śrubami i otworami ssawnymi. W taki sposób powietrze ma coraz mniej przestrzeni między wirnikami a efektem tego jest zwiększające się jego ciśnienie.

Ponadto dochodzi do zmiany jego temperatury – pobierane powietrze z otoczenia jest cieplejsze, niż to produkowane przez kompresor. Tak oto dochodzi do skraplania się wody w środku mechanizmu urządzenia. Niestety wilgoć powoduje korozję elementów, dlatego też konieczne jest korzystanie z osuszaczy ziębniczych. Wpływa to również na jakość tłoczonego gazu. Im więcej w nim pary wodnej i innych zanieczyszczeń, tym niższa jego klasa oraz możliwości zastosowania.

Sprężarki śrubowe a oszczędność energii

Obroty silnika zmiennej wydajności znacznie wpływają na koszta utrzymania i eksploatacji. Wszystko dlatego, że taka zasada działania pozwala zaoszczędzić energię, czyli w rezultacie pieniądze. To bardzo ważna kwestia dla przedsiębiorców, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty użytkowania różnych mediów.

Korzystanie z falowników oddziałuje na pojemność zbiornika. Kupujemy zazwyczaj model o określonych parametrach, lecz dzięki temu komponentowi, moc w sprężarce zostaje umiejętnie wykorzystana – nawet dwukrotnie zwiększa się jej pojemność zbiornika.

Poza tym ma to też znaczenie dla otaczającego nas środowiska. Oszczędność energii to bardzo istotna sprawa w kontekście podejścia do ekologii. Możemy pracować nie krzywdząc natury, a sami czerpiąc przy tym korzyści finansowe. Jak więc widzisz, w dzisiejszych czasach istnieją takie rozwiązania, które są przyjazne dla wielu osób i naszej planety.

Sprężone powietrze – zastosowanie

Sprężarki powietrza z falownikiem doskonale sprawdzą się w dużych zakładach produkcyjnych, na przykład w branży spożywczej. Sprężone powietrze wykorzystuje się tam do czyszczenia powierzchni bądź pasteryzowania mleka i mieszania dużych ilości płynów. Ponadto falownik to dobre rozwiązanie w warsztatach samochodowych, bądź w fabrykach – tam instalacje sprężonego powietrza potrafią być naprawdę ogromne. Dlatego ważna jest ich optymalizacja i ekonomiczne utrzymanie.

Kompresor śrubowy posiadający falownik również używa się w systemach klimatyzacji, w jej układzie i przewodach. W ten sposób w budynkach użytku publicznego łatwo kontroluje się pracę sprężarki. Na przykład latem ze względu na wysokie temperatury zapotrzebowanie na sprężone powietrze znacznie wzrasta, w stosunku do miesięcy jesiennych, zimowych, a nawet wiosennych.

FAQ

  • Sprężarka śrubowa z falownikiem – co to jest?

To sprzęt, który wytwarza różne ilości sprężonego powietrza. Wszystko przez to, że posiada element nazwany falownik, którego praca polega zmiennej prędkości obrotowej.

  • Jak działa sprężarka śrubowa mająca falownik?

Jak pisaliśmy sprężarki tego typu działają na zasadzie zmiennej prędkości obrotowej. W ten sposób sprężone powietrze jest tłoczone pod takim ciśnieniem oraz w takich ilościach, jakie aktualnie są potrzebne.

  • Gdzie sprawdzi się zamontowanie sprężarek tego typu?

Technologia ta to przede wszystkim oszczędność energii dla dużych firm i fabryk. Falowniki to inwestycja, pozwalająca na zoptymalizowanie pracy całego zakładu. Ponadto brak narażania na dodatkowe koszta i niepotrzebną eksploatację energii korzystnie oddziałuje na środowisko naturalne naszej planety.