Jak kompresor może nadwyrężyć budżet firmy? Wybierając wygórowane parametry, marnujemy pieniądze – nie wykorzystamy potencjału sprężarki. Z kolei kupując za słaby sprzęt, ryzykujemy przerwami w pracy, które również generują zbędne koszty. W uniknięciu takich błędów pomoże poradnik od AlmiAir – podpowiadamy, co sprawdzić przed kupnem sprężarki.

Kompresor przemysłowy czy garażowy?

Kompresor powietrza (inaczej sprężarka) służy do podwyższania ciśnienia gazu bądź wymuszenia jego sprawnego przepływu. Mimo wspólnego celu kompresory to różnorodna grupa urządzeń. Zupełnie innego będzie potrzebował właściciel dużego zakładu przemysłowego i domowy majsterkowicz. Kompresor jest na tyle wszechstronnym urządzeniem, że – odpowiednio dopasowany do potrzeb – sprawdzi się na skalę przemysłową, ale znajduje zastosowanie również w przydomowym garażu.

Sprężarka do użytku przemysłowego to zwykle urządzenie z modułem śrubowym. Budowa kompresora śrubowego pozwala na nieograniczone wykorzystanie w każdej gałęzi przemysłu. Dużo rzadziej w zakładach produkcyjnych znajdziemy kompresory tłokowe czy łopatkowe. A to dlatego, że kompresor śrubowy charakteryzuje się największą efektywnością nawet w niezwykle wymagających procesach technologicznych.

Jeśli natomiast zastanawiamy się, czym sobie w domu napompujemy opony lub basen, pomalujemy płot czy zasilimy wiertarkę pneumatyczną, warto rozpatrzyć tańszą i mniej zaawansowaną alternatywę, czyli mobilne kompresory tłokowe.

Co sprawdzić przed kupnem sprężarki – najważniejsze parametry

Dawka wiedzy o tym, co wpływa na efektywność sprężarki, pozwoli dokonać najlepszego wyboru – niezależnie od tego, czy naszym celem jest używany kompresor śrubowy do zasilania maszyn przemysłowych czy nowa sprężarka tłokowa do pompowania kół przed domem.

Pojemność zbiornika

Zbiornik (zwany też butlą) w kompresorze pełni funkcję bufora, który magazynuje wytworzone sprężone powietrze, żeby następnie dostarczyć je do podłączonych punktów odbioru. Wielkość zbiornika wpływa na płynną pracę. Przykładowo kompresory tłokowe, które nie pracują w trybie ciągłym, muszą „odpoczywać”. Wówczas ich rolę przejmuje właśnie zbiornik, dzięki któremu dostawa sprężonego powietrza nie jest przerywana wraz z zatrzymaniem sprężarki. W kompresorach śrubowych butla pozwala na wykorzystanie jeszcze większych ilości powietrza.

Przed kupnem sprężarki musimy więc określić, jak duża ma być pojemność zbiornika. Należy obliczyć maksymalne jednoczesne zużycie sprężonego powietrza w układzie pneumatycznym, uwzględniając przy tym czasowe zwiększenie zapotrzebowania (niektóre maszyny nie pobierają powietrza w jednakowych ilościach cały czas).

Według zaleceń producentów pojemność zbiornika powinna wynosić ⅓ wydajności sprężarki. Im dłuższe okresy, w których powietrze musi być dostarczane nieprzerwanie, tym większą pojemność należy wybrać. Dla przemysłowych kompresorów śrubowych najlepsza będzie pojemność na zapas, czyli zbiornik od 200 do nawet 500 l. Z kolei zbyt duża butla przy sprężarce tłokowej może doprowadzić do jej przegrzania.

Maksymalne ciśnienie robocze

Tu sprawdzi się powiedzenie „i tak źle, i tak niedobrze” – za małe ciśnienie to ograniczenie funkcjonalności urządzeń, a za duże generuje straty energetyczne i finansowe. Granicą między zastosowaniem domowym a przemysłowym jest 10 bar. Do garażu polecamy ciśnienie poniżej tej wartości – najlepiej 6 bar. Do użytku profesjonalnego należy wybrać ciśnienie min. 10, a najczęściej kupuje się 12 lub 15 bar.

Jakie maksymalne ciśnienie robocze wybrać? To zależy od zapotrzebowania najbardziej wymagającego urządzenia (punktu odbioru). Przed zakupem kompresora sprawdzamy więc, ile barów potrzebują poszczególne narzędzia i maszyny w zakładzie/garażu. Najlepiej wybrać sprężarkę z zapasem ciśnienia, która szybciej się załączy, a ciśnienie nie będzie spadać w trakcie pracy.

Wydajność

Określa się ją w litrach na minutę. Tak samo jak z ciśnieniem – za niska/za wysoka wydajność nie będzie się opłacać. Jest to parametr bezpośrednio związany z pojemnością zbiornika – butla zapewnia dostawę strumienia powietrza, gdy chwilowe zużycie przekracza wydajność kompresora.

Zasada jest taka, że im większa wydajność kompresora, tym lepiej, ale i tu nie unikniemy matematyki. Najlepiej obliczyć, jakiej ilości sprężonego powietrza w jednostce czasu wymagają wszystkie urządzenia zasilane przez sprężarkę. Każde z nich ma swoje zapotrzebowanie i wymogi, które podaje instrukcja obsługi lub specyfikacja. Do fabryk i warsztatów będzie potrzebna dużo większa wydajność niż do domowych zastosowań.

Natężenie hałasu

Poziom hałasu jest istotnym parametrem, zwłaszcza gdy wybieramy sprężarkę do zakładu. Jego natężenie wpływa na higienę pracy. Najbardziej komfortowe są urządzenia nieprzekraczające 80 decybeli. Nowoczesne kompresory od renomowanych producentów są często wyposażone w technologie redukujące uciążliwe dźwięki podczas pracy.

Kompresor olejowy czy kompresor bezolejowy?

Świadomy wybór kompresora wiąże się z poznaniem jego budowy i sposobu działania. Kompresor olejowy ma znaczną przewagę nad swoim bezolejowym odpowiednikiem. Olej zapobiega zatarciom komponentów sprężarki, zapewnia chłodzenie, pozwala na pracę na najwyższych obrotach nawet w wysokiej temperaturze, a także wydłuża żywotność i bezawaryjność urządzenia – inwestujemy więc długofalowo. Musimy jednak dokupić filtry do oczyszczania strumienia powietrza z cząstek oleju.

Z kolei kompresor bezolejowy to najwyższa jakość i nieskazitelna czystość sprężonego powietrza, do którego nigdy nie przedostają się nawet najmniejsze cząstki oleju. W wymagania niektórych branż, np. spożywczej czy farmaceutycznej znacznie lepiej wpisują się sprężarki bezolejowe, które jednak muszą pracować z przerwami, bo inaczej mogą się przegrzać, a ich elementy zatrzeć.

Co sprawdzić przy zakupie używanego kompresora?

Używany kompresor śrubowy to popularna alternatywa dla nowego sprzętu. Tak jak przed zakupem używanego samochodu, kompresor od poprzedniego właściciela wiąże się z pewnym ryzykiem. Co sprawdzić przed zakupem sprężarki z drugiej ręki?

  • Zarówno kompresor olejowy, jak i bezolejowy jest narażony na uszkodzenia w trakcie pracy. Właściciel ma obowiązek kontrolować jego działanie na okresowych przeglądach zarówno w trakcie, jak i po okresie gwarancyjnym. Potwierdzeniem przeglądów są naklejki na sprężarce, wpisy do książki serwisowej lub dokumenty zapłaty za serwis.
  • Decydując się na używany kompresor śrubowy z panelem sterującym, można zobaczyć, czy w jego pamięci zostały zapisane jakieś błędy – jeśli tak, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości.
  • W sterowniku lub liczniku analogowym znajduje się liczba przepracowanych godzin – porównajmy ją z okresem użytkowania sprężarki przez obecnego właściciela. Duże obciążenie i praca całą dobę świadczą o intensywnej eksploatacji urządzenia.
  • Czy kompresor jest czysty w środku? Jeśli nie, prawdopodobnie w takich warunkach przyszło mu pracować, a zaniedbana sprężarka to nieopłacalna inwestycja.
  • Dbałość o używany kompresor potwierdzają również filtry i separator oleju od oryginalnego producenta zamiast tańszych zamienników.
  • Na kondycję sprężarki mocno wpływa stopień zużycia paska klinowego i stopnia śrubowego.
  • Kontrola rzeczywistej pracy też jest ważna – najlepiej uruchomić urządzenie i porównać czas nabijania z wydajnością podaną na tabliczce. Duża rozbieżność to powód do odrzucenia tego modelu.

FAQ:

Co sprawdzić przed kupnem kompresora?

Jego główną funkcją jest sprostanie zapotrzebowaniu wszystkich punktów odbioru sprężonego powietrza, dlatego musimy dopasować do nich pojemność zbiornika, wydajność i maksymalne ciśnienie robocze.

Jak sprawdzić, w jakim stanie są kompresory używane?

Należy zobaczyć, czy były wykonywane regularne przeglądy, ile godzin kompresor przepracował, czy w panelu sterującym są jakieś błędy. Jego stan techniczny można ocenić również po wyglądzie paska klinowego i stopnia śrubowego, a także po rzeczywistym czasie nabijania butli.

Co sprawdzić przed kupnem sprężarki do zakładu pracy?

Cechą, jaką koniecznie należy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy kompresor do zakładu przemysłowego, jest natężenie hałasu, które wpływa na komfort zatrudnionych w nim osób.