jak podłączyć sprężarkę przemysłową

Zasilane sprężonym powietrzem i wykorzystywanie go do różnych celów w zakładach przemysłowych to bardzo szeroki temat. Istnieje tak wiele zastosowań tego tłoczonego gazu, że nie sposób ich wszystkich opisać. Na przykład sprężone powietrze używa się w warsztatach samochodowych do pompowania kół, a także wspomaga dokładne lakierowanie karoserii – zasila bowiem natrysk lakieru, czyli pistolet. Z kolei w niemal każdej pracowni stolarskiej obecne są gwoździarki pneumatyczne, znacznie poprawiające jakość pracy. Jednak by korzystać ze sprężonego powietrza, trzeba je na początku zainstalować.

Budowa kompresora

Co jest potrzebne do podłączenia sprężarki? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy poznać budowę kompresora. Będzie się ona oczywiście różniła w zależności od tego, jaki rodzaj wybierzesz. Pamiętaj, aby dopasować sprężarkę do swoich potrzeb – na rynku istnieje wiele modeli, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. W naszym sklepie AlmiAir posiadamy szeroki wybór urządzeń. Są to między innymi sprężarki śrubowe, olejowe i bezolejowe, a także sprężarki SCROLL. Ostatnie wyróżniają się produkcją sprężonego powietrza klasy „0”, czyli najczystszego i wolnego od wszelkich cząstek stałych.

Standardowe kompresory buduje:

  • silnik elektryczny lub spalinowy, serce sprężarki, napędzające pompę,
  • pompa, różniąca się specyfiką w zależności od rodzaju urządzenia,
  • presostat kompresora powietrza, regulujący jego zakres ciśnienia,
  • reduktor ciśnienia, dzięki któremu ustalisz ciśnienie wyjściowe,
  • system uzdatniania oraz inne akcesoria, takie jak osuszacz, filtr powietrza czy chociażby spust kondensatu, czyli cieszy złożonej z wody i oleju – jak sama nazwa wskazuje ma on odprowadzać powstały kondensat.

Jak działa sprężarka?

Jak więc widać, sprężone powietrze tworzone jest przy wykorzystaniu wielu części, które by działać prawidłowo, potrzebują zasilania elektrycznego. Powstaje ono w wyniku ścisłej współpracy poszczególnych komponentów. Cały proces to reakcja łańcuchowa, gdzie każdy element musi działać bez zarzutu.

Wytwarzanie sprężonego powietrza również jest zależne od rodzaju kompresora. Można jednak uprościć ten dość skomplikowany przebieg. Otóż maszyna pobiera gaz z otoczenia. On z kolei pod wpływem pracy wszystkich jej części, z dużym ciśnieniem, zmienioną temperaturą i przejściem przez uzdatniacze, tłoczone jest poprzez przewód na zewnątrz – do określonego miejsca.

Jak podłączyć sprężarkę przemysłową?

Poznałeś już podstawowe kwestie związane z samym kompresorem. Jednak aby zadziałał na szeroką skalę, potrzebujesz do tego całej instalacji sprężonego powietrza. Nie jest ona konieczna, jeśli korzystasz z niewielkiego urządzenia, które wystarczy podłączyć do prądu. Kiedy chodzi o przemysłowe kompresory, stworzenie takiej sieci jest obligatoryjne. Dzięki niej doprowadzisz sprężone powietrze w różne miejsca oraz zasilisz narzędzia pneumatyczne, dokonasz piaskowania bez konieczności manewrowania i przenoszenia wielkogabarytowego sprzętu.

Instalacja sprężonego powietrza – co to jest?

Instalacja pneumatyczna, bo tak też jest nazywana, to sieć, tworzona przez różnego rodzaju urządzenia, przewody i akcesoria. W wielu źródłach określa się ją mianem systemu rurociągów technologicznych utworzonych pomiędzy kompresorem a punktami odbioru. Mogą się one znajdować nawet w innym pomieszczeniu. Podsumowując jego zadaniem jest kompleksowe wytwarzanie, uzdatnianie, rozprowadzanie i odbieranie gazu.

Przewody powinny być bardzo mocno ze sobą złączone. Muszą być w pełni szczelne, gdyż sprężone powietrze uleci nawet przez najmniejszą szczelinę – powoduje mniejszą efektywność instalacji i zwiększenie kosztów, ponieważ gaz nie będzie w pełni wykorzystywany. Ponadto może doprowadzić do awarii całego systemu, ponieważ jeśli jego ciśnienie zostanie nierównomiernie rozprowadzone, dojdzie do wielu usterek.

Instalacja sprężonego powietrza – komponenty

Aby instalacja pneumatyczna działała, konieczne jest wyposażenie jej w niezbędne akcesoria. Użyj przewodów zbrojonych, elastycznych, aluminiowych, rur stałych, termozgrzewalnych lub kalibrowanych. Jak pisaliśmy wcześniej, przewody muszą być niezwykle szczelne. Dlatego najlepiej będzie jeśli wykorzystasz do ich wzmacniania uniwersalne złącza oraz różnego rodzaju zakucia i uszczelki.

Do instalacji sprężonego powietrza potrzebna jest oczywiście odpowiednio dobrana sprężarka (kompresory śrubowe, tłokowe itd.), która podłączana jest do systemu za pomocą sztywnych przewodów, różnego rodzaju filtry, osuszacze, cyklony czy zbiorniki ciśnieniowe. Na końcu zawsze powinny być umiejscowione narzędzia pneumatyczne – czyli miejsca odbioru, gdzie na przykład odbywa się zasilanie maszyn za pomocą sprężonego powietrza.

Wąż pneumatyczny, czyli przewód dopasowany do sprężarki

Do prawidłowego działania instalacji sprężonego powietrza konieczne jest wyposażenie się w odpowiednio dobrany wąż ciśnieniowy. To on łączy instalacje z częściami narzędzi pneumatycznych. Musi zatem spełniać szereg wymogów, aby odbiór sprężonego powietrza był bezpieczny i efektywny.

Przy jego zakupie zwróć uwagę na średnicę węża, ciśnienie robocze jego pracy, temperaturę oraz tolerancję na jej wahania, środowisko, w którym została zamontowana instalacja sprężonego powietrza. Ważne jest, by pasował do sieci i jej specyfiki, gdyż każda różni się w zależności od przeznaczenia i zakresu funkcjonowania.

FAQ

  • Czego potrzebujesz do podłączenia sprężarki?

Jeśli korzystasz z małego urządzenia, wystarczy podłączyć je do prądu. Natomiast w przypadku sprężarki przemysłowej konieczne będzie stworzenie instalacji sprężonego powietrza.

  • Co to jest instalacja sprężonego powietrza?

System rurociągów technologicznych służący do zasilania narzędzi pneumatycznych. Składa się z wielu przewodów oraz akcesoriów.

  • Jak podłączyć kompresor i narzędzia pneumatyczne do instalacji?

Za pomocą węża pneumatycznego, który musi zostać odpowiednio dobrany do danej instalacji oraz sprzętów.