Zadaniem kompresora jest produkcja sprężonego powietrza – gazu o zmniejszonej objętości i zwiększonym ciśnieniu. Przy zakupie sprężarki warto więc sprawdzić maksymalne ciśnienie robocze danego urządzenia. Jak dopasować je do zastosowania sprzętu? W poniższym tekście odpowiemy na to pytanie oraz przyjrzymy się bliżej zagadnieniu ciśnienia w sprężarkach.

Co oznacza 8, 10 albo 12 barów?

Omawiając parametry specjalistycznych maszyn, bardzo łatwo jest zapomnieć, co dane liczby oznaczają w praktyce. Dlatego zanim przejdziemy do omawiania konkretnych rodzajów urządzeń, warto zastanowić się, jak przełożyć wykorzystanie sprzętu na bary. Ciśnienie 1 bar to 1000 hPa zbliżone do średniego ciśnienia atmosferycznego na Ziemi. Podczas sprężania powietrza w odpowiednio dobranym kompresorze do 10 barów, w zbiorniku powstaje więc dziesięciokrotność powietrza znajdującego się na Ziemi.

Maksymalne ciśnienie sprężonego powietrza w kompresorach

Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju sprężarek, które różnią się nie tylko sposobem działania, ale także parametrami, w tym maksymalnym ciśnieniem roboczym. Na przykład specjalne sprężarki niskociśnieniowe generują jedynie 2-4 barów. Takie sprzęty doskonale sprawdzają się w systemach wymagających dużej wydajności i niskiego ciśnienia. Inne instalacje przemysłowe potrzebują dużego ciśnienia powietrza. Takie wysokociśnieniowe kompresory przeznaczone są do np. napełniania butli z tlenem. Ciśnienie robocze sięga w nich nawet 200 barów.

Jednak najpopularniejsze kompresory potrafią osiągnąć ciśnienie na poziomie 8-15 barów. Mają szerokie zastosowanie: od przydomowych garaży, po zakłady przemysłowe czy warsztaty samochodowe.

Zbiornik na sprężone powietrze a ciśnienie

Maksymalne ciśnienie, które osiąga kompresor, ma wpływ na ilość sprężonego powietrza w samym zbiorniku. Jeśli pojemność zbiornika wynosi przykładowo 100 l, w praktyce można zmagazynować w nim 800 l gazu o ciśnieniu 8 barów (8 barów × 100 l = 800 l). I kolejno, dla urządzeń 10-barowych, ilość powietrza to w tym przypadku 1000 l, a dla kompresorów 12-barowych – 1200 l. Powyższa zasada dotyczy różnych zbiorników oraz różnych sprężarek.

Warto również pamiętać, że zarówno kompresor 8-barowy, którego pojemnik ciśnieniowy mieści 300 l, jak i sprężarka 12-barowa ze zbiornikiem 200 l generują 2400 l sprężonego powietrza. Różnice pomiędzy tymi dwoma opcjami to wydajność oraz przestrzeń, jaką zajmuje kompresor z dużym zbiornikiem.

Dopasowanie sprężarki tłokowej do potrzeb urządzenia zasilanego powietrzem

Przy zakupie kompresora tłokowego na uwagę zasługuje zakres pracy. Takie sprzęty działają nieco inaczej od pozostałych rodzajów sprężarek. Dla przykładu kompresory tłokowe 8-barowe po uruchomieniu stopniowo zwiększają ciśnienie sprężonego powietrza 0d 5,5-6 barów (w zależności od modelu). Jeśli narzędzia pneumatyczne podłączone do systemu wymagają zastosowania ciśnienia 6,3 barów, trzeba poczekać, aż maszyna wyprodukuje powietrze o tym parametrze. Wówczas sprężarka traci powietrze, moc i zużywa energię elektryczną.

Z tego względu należy odpowiednio wybrać urządzenie do potrzeb urządzenia zasilanego powietrzem. Najwłaściwszy kompresor powinien szybko się „nabijać” do określonego ciśnienia i umożliwiać sprawne wykonywanie danych zadań w zakładzie przemysłowym. Dlatego warto wybrać sprzęt o wydajności i ciśnieniu ok. 20% większym niż zapotrzebowanie instalacji pneumatycznej. Lepszy kompresor oznacza mniejsze rachunki za prąd oraz niewielki hałas, a więc komfort eksploatacji.

Urządzenia o wyższym zapotrzebowaniu lub podczas pracy „na styk” nie będą w stanie wykorzystać pełnej mocy w pracy ciągłej. Znacznie lepsze w tej kwestii są kompresory 10- i 12-barowe. Sprężone powietrze już na początku pracy maszyny osiągnie ciśnienie 7-9 barów, umożliwiając prawidłową pracę większości narzędzi, których zapotrzebowanie wynosi ok. 6,3 barów. Dzięki dobrze dobranej pompie problemy z pracą urządzeń powinny być całkowicie wyeliminowane.

Redukcja ciśnienia w sprężarkach

Warto pamiętać, że niektóre kompresory wyposażone są w specjalne reduktory ciśnienia, które umożliwiają ustawianie ciśnienia gazu do wykorzystywanych urządzeń. Nie są one jednak niezbędne do pracy ze sprężonym powietrzem. W reduktory zazwyczaj wyposażone są sprężarki 12- i 15-barowe, odpowiedzialne za pompowanie opon samochodowych lub sprzęty do specjalistycznych zastosowań w gałęziach przemysłu ciężkiego i na halach produkcyjnych.

Ciśnienie w sprężarce tłokowej względem innych parametrów

Ciśnienie robocze to nie jedyny parametr, na jaki warto zwrócić uwagę, kupując sprężarkę. Wydajność efektywna kompresora to ilość sprężonego powietrza produkowanego w ciągu minuty. Często efektywną wydajność kompresora można pomylić z wydajnością ssawną, czyli ilością powietrza zasysanego. Jeśli wybór kompresora o pożądanej wydajności efektywnej sprawia problem, należy zwrócić się o pomoc do specjalistów, np. doświadczonych pracowników firmy AlmiAir.

Trzeba ponadto pamiętać, że przepływ powietrza nie zawsze związany jest z ciśnieniem. Urządzenia z dużym przepływem powietrza mogą wytwarzać powietrze o stosunkowo niskim ciśnieniu i odwrotnie. Dlatego bardzo ważne jest dopasowanie parametrów maszyny do stosowanych narzędzi.

Zakup kompresora – na co zwrócić uwagę?

Do zakupu kompresora należy podejść ze znajomością kilku podstawowych parametrów maszyn, a także ich zastosowania oraz zapotrzebowania firmy. Oszczędność na zakupie sprężarki 8-barowej jest tylko pozorna – w praktyce jej użytkownicy będą zmuszeni czekać, aż ciśnienie w zbiorniku osiągnie potrzebną wartość. Natomiast przemyślany wybór typu urządzenia może skutecznie zwiększyć wydajność w zakładzie przemysłowym.

FAQ

  • Jakie znaczenie ma ciśnienie w sprężarce?

Bez odpowiedniego ciśnienia pracująca sprężarka nie jest w stanie zasilać podłączonych do instalacji narzędzi. Jeśli potrzebują one większego ciśnienia, trzeba koniecznie zwrócić na to uwagę przy zakupie.

  • Jakie ciśnienie produkują sprężarki dostępne na rynku?

Istnieją kompresory wysokociśnieniowe (200 barów), a także takie, które generują niższe ciśnienie (2-4 bary). Sprężarki o szerokim zastosowaniu to jednak urządzenia od 8 do 12 czy 15 barów.

  • Jak zwiększyć ciśnienie robocze w kompresorze?

W przypadku kompresorów tłokowych czy śrubowych ciśnienie należy dopasować do zasilanych narzędzi lub urządzeń. Płynna regulacja możliwa jest dzięki nowoczesnym systemom zdalnego sterowania, trzeba jednak przeprowadzać ją ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jak dobrać ciśnienie w kompresorze do zastosowania?

Urządzenia pneumatyczne mają różne potrzeby – w pierwszej kolejności przed zakupem trzeba zastanowić się, na jakich ciśnieniach będzie przeprowadzana praca. Kompresor o większych parametrach do przedsiębiorstwa ma bezpośredni wpływ na efektywną pracę firmy.