Dobra kondycja zakładów przemysłowych często wynika m.in. z zastosowania nowoczesnych technologii. Jedną z nich są systemy wykorzystujące sprężone powietrze. Dzięki precyzyjnej pracy inżynierów-mechaników w dzisiejszych czasach dysponujemy sprężarkami o świetnych parametrach i wydajności. W jaki sposób je montować? Czy zachodzi konieczność kotwienia kompresorów, by wyeliminować drgania? Dowiedz się, czy sprężarka powietrza musi być przytwierdzona do podłoża.
Jak działają nowoczesne sprężarki powietrza?
Żeby sprężarka powietrza mogła działać prawidłowo, potrzebuje zasilania elektrycznego. W czasie pracy urządzenia w wyniku przepływu powietrza oraz tarcia różnych elementów wytwarza się hałas i drgania. W związku z tym wiele osób, u których ma zostać założona instalacja sprężonego powietrza, obawia się, że wibracje będą powodować przesuwanie się sprężarki lub doprowadzą do jej uszkodzenia – nic bardziej mylnego!
Chociaż natężenie drgań jest zależne od rodzaju, wyposażenia kompresora przemysłowego i budowy sprężarki, obecnie duży nacisk kładzie się na to, by już w procesie projektowania wyeliminować wspomniane problemy. Wprowadzone na rynek sprężarki powietrza są wynikiem przemyślanej i precyzyjnej pracy konstruktorów.
Czy kompresor przemysłowy musi być przytwierdzony do podłoża? Czy należy kotwić urządzenie?
Czy trzeba przytwierdzić sprężarkę do podłogi? Obecnie sprężarki produkuje się tak, by możliwa była eliminacja wibracji, a nawyki związane z mocowaniem kompresorów do podłoża raczej można porzucić. Sprężarek nie trzeba zatem montować do posadzki. Chociaż kiedyś było to konieczne, dziś kompresory pracują nieco inaczej. W szczególnych przypadkach wyjątkiem od tej reguły mogą być sprężarki tłokowe.
Sprężarka tłokowa – mocować do podłoża czy nie? Nowoczesne metody obniżania poziomu drgań
Sprężarki tłokowe generują wibracje, ale rekomendujemy najpierw uruchomić urządzenie w wybranym miejscu, sprawdzić jak działa, a dopiero na następnym etapie zdecydować, czy:
- sprężarka powietrza musi być przytwierdzona do podłoża,
- wystarczy zastosowanie specjalnych podkładek antywibracyjnych,
- zachodzi konieczność wypoziomowania podłoża pod sprężarkę (jeżeli to jest nierówne).
Jeśli poziom wibracji, które wytwarza urządzenie, jest relatywnie wysoki, można zastosować tłumiki drgań. Te łatwo wkomponować także w już istniejące instalacje. Wybór dostępnych na rynku tłumików jest ogromny, dlatego można dopasować je do danego kompresora. Co ciekawe, wpływają one pozytywnie na żywotność sprężarki. W razie wątpliwości związanych z montażem i wyposażeniem kompresora najlepiej poprosić jego producenta o ich rozwianie. Wskazówki dotyczące instalacji urządzeń można znaleźć także w ich dokumentacji technicznej.
Jak postępować w przypadku kompresora śrubowego?
Z branżą sprężonego powietrza związany jest dość powszechny dylemat, który dotyczy wyboru pomiędzy różnymi rodzajami sprężarek. Żywotność sprężarki śrubowej jest wyższa, a urządzenie zapewnia czystsze sprężone powietrze, jednak jest droższe. Sprężarki śrubowe nie muszą być przytwierdzane do podłogi, dlatego że generują mniej wibracji niż sprężarki tłokowe. Czasami stosuje się w nich tłumiki, ale mniejsze, kompaktowe modele mogą być wyposażone wyłącznie w amortyzatory.
Kiedy wybrać sprężarkę tłokową, a kiedy śrubową?
Ważne jest to, by zaznaczyć, że dobór sprężarki nie powinien być warunkowany drganiami i wibracjami, które emituje urządzenie. Jednym z aspektów poruszanych podczas poszukiwań kompresorów jest to, że wspomniane rodzaje urządzeń mają całkowicie odmienne zastosowania.
Sprężarki tłokowe zapewniają wyższą efektywność energetyczną, są tańsze i łatwe w konserwacji, ze względu na nieskomplikowaną budowę. Mają niższą wydajność od sprężarek śrubowych, ponieważ zazwyczaj kupuje się je, gdy zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest przerywane.
Sprężarki tłokowe nie pracują na biegu jałowym i nie dają możliwości płynnej regulacji wydajności w przeciwieństwie do sprężarek śrubowych, które wykorzystuje się do pracy ciągłej. Jak widać, największe znaczenie podczas zakupu sprężarki mają właściwości każdej z nich, a nie parametry związane z emisją drgań.
FAQ:
1. Czy sprężarka powietrza musi być przytwierdzona do podłoża?
Kiedyś sprężarki przytwierdzano do podłoża, jednak dzisiaj w zdecydowanej większości przypadków nie ma takiej konieczności. Obecnie duży nacisk w projektowaniu i produkcji urządzeń kładzie się na to, by eliminować niepotrzebne drgania.
2. Który rodzaj sprężarek emituje mniejsze wibracje?
Teoretycznie mniej podatne na wibracje są sprężarki śrubowe, jednak by odpowiednio dobrać kompresor powietrza do swoich potrzeb, należy kierować się innymi parametrami.
3. W jaki sposób ograniczać drgania sprężarki?
Drgania kompresora można ograniczać poprzez zastosowanie mat lub podkładek antywibracyjnych, amortyzatorów, albo tłumików wibracji.