kiedy stosuje się cyklonowe oddzielacze wody

Cyklonowe oddzielacze wody (znane również pod nazwą: separatory cyklonowe) to bardzo ważne elementy układu uzdatniania sprężonego powietrza. Zwykle wykorzystuje się je w pierwszej fazie uzdatniania, bo usuwają stosunkowo duże cząsteczki. Urządzenia te charakteryzują się prostą budową i niską awaryjnością. Chronią cały układ pneumatyczny przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń, są więc inwestycją, która szybko się zwraca. Jak działają? Kiedy się je stosuje, w jakim konkretnie celu? Wyjaśniamy!

Jak jest zbudowany cyklonowy oddzielacz wody ALMiG?

Wszystkie cyklonowe oddzielacze wody działają na podobnej zasadzie. W AlmiAir proponujemy naszym Klientom oddzielacze wody marki ALMiG – jednego z głównych dostawców przemysłowych układów sprężonego powietrza.

Cyklonowy oddzielacz wody ALMiG składa się z trzyczęściowej obudowy z wkładem wkręcanym. Konstrukcja urządzenia została zoptymalizowana w taki sposób, aby przy dużych przepływach gwarantować niskie różnice ciśnień. Dolna część obudowy ma kształt stożka i jest strefą wolną od turbulencji. Dzięki temu kondensat już oddzielony nie może być ponownie zamieciony przez strumień powietrza.

Cyklonowe oddzielacze wody ALMiG dostępne są w dwóch wersjach:

  • standardowej – z pływakowym spustem kondensatu,
  • premium – z elektronicznym spustem, który umożliwia odprowadzanie kondensatu bez straty sprężonego powietrza.

Jak działa cyklonowy oddzielacz wody ALMiG?

Cyklonowe oddzielacze wody ALMiG usuwają ze sprężonego powietrza pozostałości wody, ale też drobinek olejowych.

Wewnątrz oddzielacza cyklonowego znajduje się kierownica, która wprawia sprężone powietrze w ruch wirowy. W wyniku działania siły odśrodkowej wykroplone z powietrza cząsteczki wody i oleju są „przerzucane” na ścianki separatora. Następnie spływają z nich i lądują dolnej części urządzenia. Stąd są odprowadzane na zewnątrz za pomocą spustu kondensatu.

W zależności od składu (a konkretnie zawartości oleju) kondensat można następnie odprowadzić bezpośrednio do ścieków komunalnych, choć zwykle dopiero po jego uprzednim uzdatnieniu.

Jakie są parametry cyklonowych oddzielaczy wody ALMiG?

Maksymalne ciśnienie cyklonowych oddzielaczy wody ALMiG to 16 barów. W kwestii przepływu poszczególne modele urządzenia różnią się od siebie – zapewniają wartość na poziomie od 30 do 12 000 m³/h. Urządzenia mają też różne wymiary i wagę oraz rodzaj i wielkość przyłącza.

Jak skuteczny jest cyklonowy oddzielacz wody ALMiG?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, oddzielacze cyklonowe ALMiG są stosowane na pierwszym etapie uzdatniania sprężonego powietrza. Ich rolą jest wyłapać największe cząsteczki – o wielkości od 10 do 50 mikronów. W tym wymiarze wykazują skuteczność na poziomie 99%.

Kiedy wykorzystuje się cyklonowe oddzielacze wody?

Zastosowanie cyklonowych oddzielaczy wody jest niezbędnym minimum w procesie uzdatniania sprężonego powietrza. Urządzenie wyłapuje jedynie największe cząstki – w zależności od sposobu wykorzystania sprężonego powietrza taka jego jakość może nie być wystarczająca. Zwykle tego typu wstępną separację cyklonową stosuje się w celu zabezpieczenia instalacji sprężonego powietrza przed wilgocią i olejem, które mają negatywny, niszczycielski wpływ na ich kondycję.

Cyklonowe oddzielacze wody wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wyprodukowane sprężone powietrze musi być wolne od wilgoci i kondensatu olejowego.

Dlaczego cyklonowy oddzielacz wody jest potrzebny?

Każdy proces przemysłowy wymaga odpowiedniej jakości sprężonego powietrza. Same cyklonowe oddzielacze wody nie zawsze są w stanie zagwarantować wymaganą czystość tego medium roboczego. W układzie uzdatniania sprężonego powietrza w celu uzyskania wysokich wskaźników jakościowych stosuje się jeszcze takie elementy jak osuszacze powietrza, filtry czy kolumny węglowe.

W części przypadków cyklonowe oddzielacze wody są w stanie zagwarantować określoną czystość sprężonego powietrza do przeprowadzenia konkretnych procesów produkcyjnych. Zwykle jednak służą do ochrony pozostałych elementów układu przed korozją czy zamarzaniem.

Ile kosztuje cyklonowy oddzielacz wody, czy warto zainwestować?

Cyklonowe oddzielacze wody nie są kosztowną inwestycją, zwłaszcza że w ogólnym rozrachunku przyczyniają się do utrzymania całej instalacji w dobrym stanie, co zmniejsza całość kosztów serwisowych i eliminuje kosztowne w skutkach przestoje w procesach produkcyjnych. Są więc rozwiązaniem ekonomicznym!

Na finalną cenę ma wpływ wiele czynników – cyklonowe oddzielacze produkowane są w różnych wersjach i o odmiennych parametrach technicznych. W celu uzyskania dokładnej wyceny prosimy o kontakt z naszą firmą AlmiAir, która jest oficjalnym dystrybutorem i przedstawicielem marki ALMiG na terenie Polski.

A dlaczego warto zainwestować właśnie w cyklonowe oddzielacze wody ALMiG?

  • Cyklonowe oddzielacze wody ALMiG generują jedynie niewielkie straty ciśnienia przy maksymalnym przepływie (zoptymalizowana konstrukcja).
  • skuteczne (99%) i wydajne. W wielu procesach produkcyjnych zapewniają określoną jakość sprężonego powietrza, a we wszystkich – chronią elementy układu przed szybką eksploatacją.
  • Charakteryzują się prostą budową – nie posiadają elementów wymiennych bądź takich, które szybko się zużywają, co znacząco ogranicza koszty serwisowania. Są trwałe i niezawodne!
  • Cyklonowe oddzielacze wody ALMiG mogą być wyposażone w elektroniczny spust kondensatu sterowany pod kątem czasu lub pojemności, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
  • Mogą być montowane bezpośrednio za sprężarkami powietrza (w celu przechwycenia wody skroplonej w wyniku chłodzenia sprężonego powietrza w chłodnicy) lub przy rurociągach (aby usuwać wodę pojawiającą się w instalacji).
  • Jakość „made in Germany”! ALMiG od dekad dostarcza przemysłowe rozwiązania w dziedzinie sprężonego powietrza. Wszystkie urządzenia są dopracowane i przemyślane pod każdym względem, a zaangażowane nowe technologie pozwalają zwiększyć ich wydajność przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacyjnych.

FAQ:

Czym są cyklonowe oddzielacze wody i jak działają?

Cyklonowe oddzielacze wody to urządzenia stanowiące podstawę procesu uzdatniania sprężonego powietrza. Zwykle są pierwszymi na linii urządzeniami, które usuwają ze sprężonego powietrza wodę i inne zanieczyszczenia. Zapewniają określoną czystość medium roboczego oraz chronią cały układ przed niekorzystnym działaniem wilgoci i kondensatu olejowego. Podstawą działania jest ruch wirowy powietrza i siła odśrodkowa, która „wyrzuca” niepożądane zanieczyszczenia na ścianki, skąd spływają do zbiornika i odprowadzane są na zewnątrz.

Po co potrzebne są oddzielacze wody i kiedy się je stosuje?

Cyklonowe oddzielacze wody wykorzystuje się niemal w każdym układzie sprężonego powietrza, w którym obecność wody i oleju jest niedozwolona lub niepożądana. Zwykle jednak są tylko pierwszym elementem procesu filtracji.

Które cyklonowe oddzielacze wody są godne polecenia?

Naszym Klientom polecamy cyklonowe oddzielacze wody ALMiG – są skuteczne, wydajne i trwałe. Nie zawierają komponentów, które trzeba wymieniać, co obniża koszty serwisowe. Dzięki zastosowanym nowym technologiom Klient może skorzystać z przydatnych funkcji, np. elektronicznego spustu kondensatu.