zastosowanie przemysłowych osuszaczy powietrza

Osuszacz powietrza to podstawowe urządzenie w niektórych branżach przemysłowych. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii w miejscach, w których przebywają ludzie, co ma negatywny wpływ na ich zdrowie. Ma też duże znaczenie przy pracy układu sprężonego powietrza. Jakie jest zastosowanie przemysłowych osuszaczy powietrza? Parametry to również istotna kwestia — na co zwrócić uwagę?

Jak działa osuszacz powietrza?

Jak zapewnić najlepszą wydajność maszynom, które muszą mieć odpowiedni poziom wilgotności? Jak zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni? Odpowiedzią na to są osuszacze powietrza, które nie tylko redukują nieprzyjemny zapach. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim w przemyśle, niwelując konsekwencje nadmiernej wilgoci. Jak działa osuszacz powietrza?

Kondensacyjne osuszacze powietrza

Największą popularnością cieszą się osuszacze kondensacyjne. Takie urządzenie zasysa wilgotne powietrze w danym pomieszczeniu. Wewnątrz osuszacza następuje obniżenie temperatury pobranego powietrza. Kiedy staje się mniejsza, niż temperatura punktu rosy, wilgoć zawarta w powietrzu zaczyna się skraplać. Woda spływa do specjalnego zbiornika, a urządzenie wyprowadza suche powietrze z powrotem na zewnątrz.

Adsorpcyjne osuszacze powietrza

Jak działają osuszacze adsorpcyjne, które są alternatywą kondensacyjnych? W budowie tych urządzeń wykorzystuje się fakt, że woda osiada na powierzchni adsorbentu. Dlatego jednym z podstawowych elementów konstrukcji jest w tym przypadku rotor pokryty adsorbentem. Powietrze przepływa przez niego i traci swą wilgoć, dzięki czemu powietrze wypuszczane jest w pełni suche.

Osuszacz powietrza może sam kontrolować poziom wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli chcemy, by pracował w niskich temperaturach, warto wyposażyć go w system antyoblodzeniowy. Pozwoli to na usunięcie wody z powietrza w każdych warunkach atmosferycznych.

Zastosowanie przemysłowych osuszaczy powietrza

Mimo że osuszacze powietrza działają podobnie, często różnią się budową w zależności od tego, do czego mają być przeznaczone. W ten sposób to samo urządzenie, które ma inne zastosowanie, może mieć różną wydajność czy wytrzymałość. Dlatego warto zwrócić uwagę na podstawowy podział osuszaczy ze względu na ich przeznaczenie. Jakie może być zastosowanie przemysłowych osuszaczy powietrza?

Osuszacz powietrza do zastosowań domowych

Od zewnątrz wykonane zazwyczaj z tworzyw sztucznych. Takie osuszacze powietrza są małe i podatne na uszkodzenia. Materiały dedykowane do ich wykonania są zwykle niskiej jakości. Ich wydajność również nie zachwyca, lecz idealnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach codziennego użytku i skutecznie redukują nadmiar wilgoci w domu. Świetnie osuszą np. mokre ściany. Osuszacza kondensacyjnego używa się zazwyczaj bezpośrednio w mieszkaniu, natomiast osuszacz adsorpcyjny stoi zwykle w piwniczkach.

Osuszacze kondensacyjne budowlane

Charakteryzuje je duże zużycie energii, jednak ich wydajność jest bardzo dobra. Są nadzwyczaj wytrzymałe, nie psują się łatwo, są odporne na wszelkie uszkodzenia i proces korozji. Ich sterowanie nie jest zaawansowane. Posiadają duże zbiorniki, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. W dodatku można zamontować do nich rurki do odprowadzania wody, uchwyt i koła. Często wykonane są ze stali — jest to ogromną zaletą, która podnosi ich trwałość. Wykorzystuje się go do prac budowlanych. Jest też przydatny przy pracach remontowych.

Osuszacze do sprężonego powietrza

Pochłanianie wilgoci z powietrza o wysokim ciśnieniu to częste zastosowanie przemysłowych osuszaczy powietrza. W tym celu sprawdzają się zarówno adsorpcyjne osuszacze powietrza, jak i kondensacyjne. Korzysta się z nich w każdym przemyśle, gdzie sprężone powietrze jest niezbędne do wykonywania prac. Dzięki nim narzędzia naszego układu sprężonego powietrza nie niszczą się tak łatwo.

Profesjonalne osuszacze powietrza

Jest to kategoria, która zawiera urządzenia o najwyższej wydajności, średnio od 20 do 100 litrów na dobę. Nie zawierają one jednak dodatkowego zabezpieczenia zewnętrznego w postaci stalowej obudowy. Dlatego są one trochę bardziej podatne na korozję niż budowlane osuszacze powietrza. Korzysta się z nich między innymi w zakładach przemysłowych lub po prostu na dużej przestrzeni, np. w halach. Jest to też niezbędny element wyposażenia, jeśli nasze maszyny wymagają określonej wilgotności, by sprawnie pracować.

Osuszacze powietrza do basenu

Spora ilość wody na basenach spowoduje spore problemy z wilgocią, jeśli nie zadbamy o odpowiednie osuszenie powietrza. W dodatku takie zbiorniki wodne mają zwykle wyższą od powietrza temperaturę. Osuszacze powietrza stworzone specjalnie dla pomieszczeń basenowych nie tylko likwidują wilgoć, ale też redukują koszty ogrzewania.

Inne zastosowanie przemysłowych osuszaczy powietrza

Parametry urządzeń redukujących wilgotność często dopasowane są do ich przeznaczenia, lecz możemy używać ich wszędzie, gdzie się sprawdzą! Gdzie jeszcze nadaje się osuszacz powietrza?

  • w branży spożywczej;
  • w pralniach i suszarniach;
  • w przemyśle farmaceutycznym;
  • w straży pożarnej.

Przede wszystkim takie narzędzia wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu, gdzie wymagany jest konkretny poziom wilgotności. Jeśli doskwiera nam nadmierna wilgotność, właściwie w każdym rodzaju pomieszczenia warto korzystać z przemysłowych osuszaczy powietrza.

Parametry przemysłowych osuszaczy powietrza

Parametry urządzenia to kluczowe informacje, które pozwolą nam zdecydować o zakupie. Aby redukcja wilgotności powietrza przebiegła zgodnie z naszymi oczekiwaniami, należy zwrócić uwagę na poziom wydajności, zużycie energii, pojemność zbiornika i przepływ powietrza, którymi charakteryzuje się osuszacz.

  • wydajność — jest to niezbędna informacja w przypadku urządzeń do celów przemysłowych. Określa, ile litrów wody w powietrzu jesteśmy w stanie odizolować w ciągu 24 godzin. Wartości te podaje się dla ok. 30 stopni Celsjusza temperatury i wilgotności względnej wynoszącej 80%;
  • pojemność zbiornika — jeśli nie dopasujemy go proporcjonalnie do wilgotności powietrza, będziemy zmuszeni do zakupu rurek odprowadzających wodę;
  • przepływ powietrza — określa, ile metrów sześciennych powietrza nasze urządzenie jest w stanie osuszyć w ciągu godziny. Wymagany przepływ powietrza określa się w odniesieniu do wielkości pomieszczenia, w którym będzie znajdować się osuszacz powietrza;
  • zużycie prądu — niektóre urządzenia zawierają wbudowany higrostat, który minimalizuje pobieraną przez nie energię. Jeśli zależy nam na oszczędności pod tym względem, osuszacze adsorpcyjne pobierają nawet 2 razy mniej prądu od kondensacyjnych.

FAQ:

  • Jak działa osuszacz powietrza?

Możemy wybrać osuszacze adsorpcyjne lub kondensacyjne. W przypadku pierwszego urządzenia osuszanie powietrza odbywa się dzięki użyciu adsorbentu, na którym osiada się woda. Kondensacja pary wodnej odbywa się natomiast za sprawą obniżenia jej temperatury, co powoduje skraplanie.

  • Jakie jest zastosowanie przemysłowych osuszaczy powietrza?

Osuszanie powietrza podnosi komfort przebywania w domu, pozbywa się wody ze sprężonego powietrza, podnosi jakość prac na budowie, w halach i redukuje wilgotność powietrza przy basenach. Niezbędny jest też w przypadkach, gdy nasze maszyny wymagają odpowiedniej temperatury i wilgoci w powietrzu. Ma on jednak szerokie zastosowanie i można korzystać z niego właściwie wszędzie.

  • Jakie są parametry przemysłowych osuszaczy powietrza?

Jeśli doskwiera nam wysoka wilgotność powietrza osuszaczem, warto przyjrzeć się jego wydajności i pojemności zbiornika. Istotny jest również przepływ powietrza i zużycie energii.