Kłopoty ze sprężarką martwią nie tylko majsterkowiczów, ale również przedsiębiorców. Niskie ciśnienie powietrza, wycieki czy niesłyszane dotąd dźwięki wymagają często interwencji specjalistów, a więc również wydatków. Co robić, kiedy kompresor się przegrzewa? Czy można ten problem rozwiązać samodzielnie i zaoszczędzić? Sprawdźmy!

Dlaczego kompresor mocno grzeje?

Standardowo proces sprężania powietrza generuje duże ilości ciepła ze względu na tarcie pomiędzy śrubami lub przy poruszaniu się tłoka. Nowoczesne maszyny są skonstruowane tak, aby odprowadzać temperaturę – w kompresorach olejowych smar odpowiada za płyn chłodniczy, zaś w bezolejowych sprężarkach powietrze chłodzi sprzęt. Istnieją również urządzenia, w których woda obniża temperaturę.

Wzrost ilości ciepła występuje częściej w starszych sprężarkach, które przepracowały już kilkadziesiąt albo ponad sto tysięcy godzin, zwłaszcza jeśli chodzi o kompresory śrubowe. Wynika to ze zużycia łożysk – poluzowane łożyska sprawiają, że śruby o siebie ocierają i generują w ten sposób ciepło. Sprężarki wyposażone w dźwiękoszczelne obudowy również mają tendencję do przegrzewania. Maszyna pracująca na najwyższych obrotach emituje zwiększone ilości ciepła, ale dźwiękoszczelny materiał (najczęściej gąbka) izoluje je w środku urządzenia.

Przeważnie zbyt wysoka temperatura sprężarki powietrza wynika jednak z problemów ze smarem, np. zbyt małej jego ilości. Duże ciśnienie powietrza, para wodna, a także zanieczyszczenia stałe sprawiają, że olej się zużywa, może więc wymagać całkowitej wymiany.

Przyczyna i skutek przegrzania kompresora

Kiedy w maszynie temperatura jest zbyt wysoka, specjalny wyłącznik termiczny w układzie kontroli automatycznie wyłącza kompresor ze względów bezpieczeństwa. Wówczas użytkownik musi odczekać, aż komponenty dostatecznie się schłodzą, aby kontynuować pracę, co może znacznie obniżyć wydajność pracy zakładu przemysłowego. Skutkiem ubocznym przegrzanego kompresora jest również gorące powietrze. Do niektórych zadań w przemyśle stosuje się sprężony gaz, który ma ściśle określone parametry, np. temperaturę, zatem przegrzewanie sprzętu uniemożliwia normalne wykonywanie pracy.

Co robić, kiedy sprężarka się przegrzewa i nie pracuje?

Nie zaleca się stosowania przegrzewającej się sprężarki, nawet jeśli użytkownikowi nie przeszkadzają przerwy w pracy. Zmuszanie urządzenia do samoczynnego wyłączania może skutkować bowiem pogłębieniem problemów z jego działaniem.

Najczęściej kompresory przegrzewają się przy zanieczyszczonych filtrach i chłodnicy oleju, jednak awaria tego rodzaju może być znacznie poważniejsza. Oczyszczenie komponentów, zastosowanie nowego oleju i wymieniony filtr mogą pomóc z przegrzewaniem maszyny. Na forach internetowych można również znaleźć podpowiedzi, aby sprawdzić pracę urządzenia bez dźwiękoszczelnej obudowy. Najbezpieczniejszą opcją jest jednak wezwanie specjalistów. Warto więc przeprowadzić profesjonalny przegląd techniczny urządzenia, a także oddać sprężarkę do regeneracji.

Regeneracja kompresorów

Profesjonalna regeneracja sprężarek polega na zbadaniu, które komponenty są zużyte i uniemożliwiają normalną pracę urządzenia. Specjaliści sprawdzają działanie maszyny, a także stan poszczególnych części, aby poddać je serwisowaniu lub wymianie na nowe. Wymiary elementów powinny być takie same, jak przed regeneracją. Bardzo ważne na tym etapie jest również dogłębne czyszczenie sprzętu. Trzeba usunąć olej i inne zanieczyszczenia stałe, szczególnie z filtrów oraz chłodnicy.

Podczas ponownego montażu kompresora z nowymi lub serwisowanymi częściami specjaliści dokładnie sprawdzają ich dopasowanie. Następnie uruchamiają sprężarkę i oceniają m.in.:

  • wydajność układu chłodzenia,
  • wydajność sprężania gazu,
  • szczelność zaworów,
  • ciśnienie oleju,
  • głośność maszyny.

Przegrzewanie kompresora – jak mu zapobiegać?

Cały kompresor ulega awariom, jeśli jest odpowiednio zużyty. Troska o urządzenie zapobiega awariom, dlatego warto regularnie przeprowadzać przeglądy urządzenia. Użytkownik codziennie powinien wypatrywać informacji o nieprawidłowościach w działaniu sprzętu na wyświetlaczu sterownika. Należy wsłuchać się w brzmienie silnika i zwrócić uwagę na ewentualne wycieki. Raz w tygodniu można także oczyścić lub wymienić matę filtracyjną na obudowie kompresora oraz spusty kondensatu.

Co miesiąc trzeba sprawdzić poziom oleju – niewystarczająca jego ilość oznacza niewystarczające chłodzenie i przegrzewanie. Kompresor z przekładnią pasową powinien mieć odpowiednio naciągnięte pasy, co warto kontrolować co ok. 500 godzin pracy maszyny. Wymiana oleju wymagana jest przynajmniej co 12 miesięcy, a najlepiej – co 3. Raz w roku należy również przeprowadzić smarowanie silnika.

Sposób na przegrzany kompresor – serwis AlmiAir

Niezależnie czy w sprężarce występuje tylko przegrzewanie czy poważniejszy problem, po zauważeniu nieprawidłowości w jej pracy, trzeba przeprowadzić profesjonalny serwis. Regularne przeglądy pozwalają uniknąć głębszych uszkodzeń maszyny i kosztownej wymiany urządzenia. Warto w takich sytuacjach zaufać sprawdzonej firmie, np. AlmiAir. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie i profesjonalną wiedzę, dlatego serwis przeprowadzają sprawnie, o czym przekonało się już wielu klientów. Zajmujemy się również sprzedażą wytrzymałych maszyn wykorzystujących technologię sprężonego powietrza – zachęcamy zatem do kontaktu!

FAQ

  • Dlaczego sprężarka się grzeje?

Odpowiedź na to pytanie wynika ze sposobu działania maszyny: tłok lub śruby poruszają się, aby sprężyć powietrze i w ten sposób generują ciepło. Olej zmniejsza tarcie, a ponadto pełni funkcje płynu chłodniczego. Kompresor może być również chłodzony również powietrzem lub wodą.

  • Co robić, kiedy kompresor się przegrzewa?

Jeśli sprężarka nie działa poprawnie, warto dokładnie ją oczyścić i zastosować nowy olej. Poważniejszy problem z kompresorem należy jednak powierzyć specjalistom, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt w zakładzie przemysłowym.

  • Jak zapobiegać przegrzewaniu kompresora?

Najczęściej przyczyną przegrzewania sprężarki są problemy z olejem, dlatego należy regularnie sprawdzać jego ilość oraz zanieczyszczenie filtra. Ponadto warto kontrolować zużycie łożysk w kompresorze śrubowym.