W metrze sześciennym powietrza atmosferycznego znajdują się miliony cząsteczek zanieczyszczeń, które podczas sprężania ulegają zagęszczeniu. Dołączają do nich jeszcze np. drobinki oleju. Filtry sprężonego powietrza są niezbędne. Dzięki nim medium jest czyste, a standard procesów oraz produktów – zachowany. Co trzeba wiedzieć o filtrach do sprężarki? Jak o nie dbać, aby instalacja służyła długo i wydajnie? Wyjaśniamy!

Jak działa kompresor powietrza i dlaczego filtry są tak ważne?

Sprężarki powietrza podbijają światowy przemysł, a sprężone powietrze stało się już medium tak samo ważnym jak prąd, gaz i woda! Aby jednak móc zapewnić systemowi pneumatycznemu odpowiednią żywotność i wydajność, trzeba stosować się do kilku zasad jego eksploatacji i – przede wszystkim – zrozumieć specyfikę jego działania.

Kompresor zasysa powietrze atmosferyczne, zwiększa jego ciśnienie, czyli je kompresuje, oraz przekazuje do dystrybucji – za pomocą instalacji medium zostaje rozprowadzone do odbiorników, czyli urządzeń i narzędzi pneumatycznych, i wykorzystane w licznych i różnorodnych procesach wytwórczych czy obróbczych.

Zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu a klasy czystości medium

Każdy proces technologiczny musi spełnić określone standardy jakościowe. Jeśli więc sprężone powietrze ma kontakt z produktami lub z ludźmi (np. w branży medycznej) musi być odpowiednio czyste, czyli kwalifikować się do właściwej klasy jakości, zgodnie z normą ISO 8573-1. Tę czystość mogą zapewnić tylko filtry do sprężarki oraz pozostałe elementy systemu uzdatniania (m.in. osuszacze, separatory oleju, oddzielacze, spusty kondensatu itp.).

W sprężonym powietrzu są niestety obecne wszystkie zanieczyszczenia z powietrza atmosferycznego – woda, pyły i kurz, mikroorganizmy. Do medium przedostaje się też olej ze sprężarek i powstaje zjawisko tzw. mgły olejowej. Odpowiednio dostosowane do potrzeb i wymagań filtry powietrza pozbywają się wszelkich zanieczyszczeń stałych, a filtry oleju cząsteczek oleistych.

Jakie są częste problemy i usterki kompresora związane z filtracją?

Niezapewnienie sprężonemu powietrzu odpowiedniej filtracji lub też jej zaniedbanie, nawet w niewielkim stopniu, rodzi szereg problemów dwojakiej natury. 

Zanieczyszczenie produktów i obniżenie standardu procesów

Najistotniejszym problemem jest oczywiście samo to zanieczyszczone medium, które może obniżać standardy procesów technologicznych, a w konsekwencji przekładać się na pogorszenie się jakości produktów i usług, do których wykorzystuje się sprężone powietrze. Skutki tego problemu zależą od branży, np. branża spożywcza, farmaceutyczna bądź tekstylna nie może sobie na to pozwolić – zanieczyszczenie produktu może uniemożliwić wprowadzenie go do obrotu

Usterki kompresora i pozostałych elementów instalacji 

Dodatkowo brak filtrów w systemie sprężonego powietrza, niewłaściwe dopasowanie filtrów lub też zaniedbanie regularnej ich wymiany ma wpływ na całą instalację.

Częstą usterką związaną z zaniedbaniami filtracji jest zjawisko, że kompresor nie zasysa powietrza lub ilość zasysanego medium jest mniejsza niż wcześniej. Jeśli filtry powietrza nie były przez dłuższy czas wymieniane, a kompresor pracuje w trudnych warunkach (np. w zapylonym pomieszczeniu), to może się okazać, że urządzenie zapchało się kurzem i innymi substancjami, których zużyty filtr do sprężarki już nie zdołał wyłapać. To rodzi konieczność konserwacji całego urządzenia, a nierzadko wymiany poszczególnych komponentów.

Awaria sprężarki może mieć z kolei opłakane skutki – doprowadzić do przestoju pracy linii produkcyjnej lub nawet całego zakładu. To zaś generuje olbrzymie koszty – znacznie wyższe niż regularnej dbałości o filtr do sprężarek (konserwacja i wymiana sprzętu).
kompresor powietrza

Jak zadbać o filtr do sprężarki?

Podstawą dbałości o filtr do kompresora jest właściwe dostosowanie modelu do specyfiki instalacji sprężonego powietrza, regularna wymiana (zgodnie z zaleceniami producenta) oraz stały monitoring najważniejszych parametrów stacji sprężarek takich jak ciśnienie i wydajność.

Trzeba natomiast pamiętać, że bez względu na prawidłowość eksploatacji instalacji oraz regularną dbałość o filtry do sprężarki prędzej czy później w układzie pojawią się zanieczyszczenia – nie tylko ze sprężonego powietrza (substancje ciekłe i oleiste), ale też w wyniku procesów takich jak korozja. Kontrola filtracji musi iść więc w parze z dbałością o dobry stan techniczny całej instalację (regularny przegląd, serwisowanie).

Odpowiedni rodzaj filtrów do sprężarki

To, ile rodzajów filtrów i jakich ich parametrów potrzebuje sprężarka, jest zależne od kilku czynników – zwłaszcza specyfiki samej instalacji oraz klasy czystości medium, którego wymaga konkretny proces technologiczny. Specjaliści AlmiAir – polskiego partnera ALMiG, lidera sektora sprężonego powietrza, z przyjemnością pomogą dobrać właściwe rozwiązania – zapraszamy na konsultacje!

Przede wszystkim każdy rodzaj filtra pozbywa się innych zanieczyszczeń.

  • Filtry pyłowe pozbywają się z medium zanieczyszczeń stałych (wyłapują je oraz „przechowują” na swojej powierzchni, więc z czasem efektywność filtracji maleje i filtr trzeba wymienić).
  • Filtry koalescencyjne to filtry oleju i substancji ciekłych. Zanieczyszczenia formują się w krople i opadają na dno urządzenia, skąd można je odprowadzić na zewnątrz, a służy do tego (np. automatyczny) spust kondensatu.
  • Filtry węglowe to filtry powietrza z węglem aktywowanym, który „zamyka” w sobie zanieczyszczenia oraz uniemożliwia ich przedostanie się na zewnątrz (również trzeba je regularnie i dość często wymieniać).
  • Filtry sterylne wykorzystuje się m.in. w branży medycznej, ich zadaniem jest zapewnić medium sterylność, czyli pozbyć się mikroorganizmów.

Dodatkowo filtry dzielą się na rodzaje również pod względem wielkości cząsteczek zanieczyszczeń, których są w stanie się pozbyć:

  • filtry zgrubne radzą sobie tylko z określoną wielkością cząsteczek wszelkich zanieczyszczeń (do 40 mikrometrów),
  • filtry dokładne radzą sobie z każdą wielkością cząstek zanieczyszczeń.

Częstotliwość wymiany filtrów w sprężarce

Zazwyczaj filtry powietrza należy wymieniać co dwa tysiące godzin pracy (a maksymalnie co trzy tysiące godzin), jednak zawsze powinno się stosować do zaleceń producenta. Z kolei filtry oleju powinny być wymieniane maksymalnie co dwa tysiące godzin pracy, ale i w tym wypadku wszystko zależy od konkretnego produktu, rodzaju oleju i wskazówek do prawidłowej eksploatacji. Zaleca się wymieniać filtry oleju przy każdym uzupełnianiu tego płynu eksploatacyjnego. Bardzo ważna jest  także sama regularna wymiana oleju w trakcie eksploatacji kompresora. 

Odpowiednio częsta wymiana filtrów w sprężarce powietrza jest konieczna!

Zaniedbanie wymiany filtrów może prowadzić do obniżenia się jakości medium (a co za tym idzie – także wszystkich tych procesów, w których bierze udział), ale powoduje także liczne usterki w całym układzie pneumatycznym. 

Stały monitoring parametrów sprężania

Związanym z dbałością o filtry sprężonego powietrza (ale również o całą instalację) obowiązkiem jest stały monitoring najważniejszych parametrów systemu: wydajności i ciśnienia oraz regularna konserwacja instalacji. 

Spadki zarówno ciśnienia, jak i wydajności mogą wynikać z problemów z filtracją, ale też z nieszczelności układu bądź usterki jakiegoś komponentu. Każdy taki problem należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistami, aby uniknąć poważnej awarii.

FAQ:

Jak często wymieniać filtr do kompresora?

Filtr do kompresora należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle co określoną liczbę godzin pracy (co dwa lub trzy tysiące godzin). Filtry oleju warto też wymieniać częściej – przy każdym uzupełnianiu poziomu oleju.

Jakie filtry sprężonego powietrza są potrzebne?

To zależy od wymagań procesów technologicznych i specyfiki instalacji. Bezolejowe sprężarki potrzebują filtrów powietrza oraz osuszacza. W sprężarkach śrubowych bądź tłokowych olejowych trzeba zastosować także filtr oleju, separator oleju i spust kondensatu.

Jak zadbać o filtr powietrza do sprężarek?

Konserwacja elementów filtracyjnych w systemie pneumatycznym sprowadza się do regularnej wymiany filtrów oraz dostosowania ich rodzaju do potrzeb instalacji.