filtry do sprężarek

Sprężarka śrubowa spręża powietrze dzięki zmniejszaniu odległości pomiędzy śrubami. Ich ruch skutecznie zwiększa ciśnienie, jednak za utrzymanie odpowiedniej jakości gazu odpowiadają specjalne filtry. To właśnie dzięki nim kompresory śrubowe mogą być stosowane w medycynie i przemyśle spożywczym. Co jeszcze warto wiedzieć o filtrach do sprężarek? Odpowiadamy w poniższym tekście.

Filtry powietrza do sprężarek – funkcje i zastosowanie

Sprężarki powietrza zasysają powietrze z zewnątrz urządzenia do pracy łącznie z unoszącym się pyłem. Oprócz tego cząstki stałe powstają również wewnątrz mechanizmu – na skutek korozji, zużywania komponentów oraz starych uszczelek.

Podczas sprężania powietrza dochodzi do kondensacji gazu, a także zawieszonych w nim zanieczyszczeń. Oznacza to, że zwiększenie ciśnienia powietrza zwiększa również gęstość cząsteczek stałych, które o wiele łatwiej mogą doprowadzić do awarii systemu pneumatycznego, a ponadto zanieczyszczenia środowiska pracy kompresora. Z tego względu warto zainwestować w odpowiedni układ uzdatniania powietrza z filtrami wysokiej jakości.

Pyły czy mikroorganizmy w sprężonym powietrzu są szkodliwe, ale nie można zapominać również o drobinach oleju krążącego w pompie czy mechanizmie śrubowym. Sprężone powietrze zawiera ponadto wilgoć, którą także trzeba usuwać. Filtry do sprężarek śrubowych świetnie sprawdzają się w tym zadaniu – poprawiają parametry gazu i zapewniają niezawodność narzędzi pneumatycznych.

Zagrożenia wynikające z braku filtrów sprężonego powietrza

Bez odpowiednich filtrów cząstki stałe, oleje i inne zanieczyszczenia trafiają do gotowego produktu, co jest niedopuszczalne w przemyśle:

  • farmaceutycznym,
  • kosmetycznym,
  • chemicznym,
  • spożywczym,
  • elektronicznym.

Zawartość oleju smarnego musi być wyeliminowana także w medycznym zastosowaniu sprężarek. Filtry powietrza do sprężarek zapobiegają skażeniu gotowych produktów, ale pozytywnie wpływają też na żywotność elementów układu sprężonego powietrza. Dzięki zastosowaniu wkładów filtrowych zakład redukuje koszty napraw oraz opóźnień związanych z przestojami w pracy.

Filtry do sprężarek – zalety

  • Czystość sprężonego powietrza odpowiadająca rygorystycznym normom sanitarnym.
  • Brak zanieczyszczeń w wyrobie końcowym.
  • Przedłużona żywotność urządzeń w układzie pneumatycznym i redukcja możliwości wystąpienia poważnych awarii.
  • Zwiększona wydajność pracy kompresora, a co za tym idzie – całego zakładu.
  • Redukcja kosztów eksploatacyjnych.

Wkłady filtracyjne do sprężarki – rodzaje i budowa

Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju komponentów do uzdatniania sprężonego powietrza. Filtr do sprężarki można dobrać zgodnie z modelem sprzętu oraz zastosowaniem gazu, które determinuje dane parametry powietrza. Przykładowo filtry do kompresorów ALMiG są produkowane w czterech głównych typach:

  • AFP – ma za zadanie usuwać pył (do cząstek stałych o wielkości maksymalnej do 5 μm) i stosuje się go m.in. w zakładach wulkanizacyjnych,
  • AFM – mikrofiltr (do zanieczyszczeń stałych o wielkości maksymalnej 1 μm, a olejowych – 0,1 mg/dm³), znajduje więc zastosowanie np. w warsztatach lakierniczych.
  • AFS – sub-mikrofiltr (usuwa drobiny o wielkości do 0,01 μm i krople oleju o wielkości 0,01 mg/dm³),
  • AFC – filtr z aktywnym węglem, który dodatkowo usuwa zapach i smak sprężonego powietrza (a także cząsteczki stałe i olejowe do wielkości 0,003 mg/dm³). Z tego względu stosuje się go w urządzeniach stosowanych m.in. w przemyśle spożywczym i farmacji.

Stopień filtracji powietrza ma ogromny wpływ na jakość gazu przy wyjściu ze sprężarki. Dla poprawnej eksploatacji urządzenia dodatkowo podczas zakupów trzeba zwrócić również uwagę na sposób instalacji komponentów. Każdy produkt tego rodzaju w ofercie AlmiAir posiada odpowiednie oznaczenia o przyłączu kołnierzowym czy gwintowym, dlatego zachęcamy do sprawdzenia, który lepiej sprawdzi się w danej sprężarce.

Aby filtr spełniał swoje zadanie, trzeba na bieżąco kontrolować jego zużycie. Zapchane wkłady powodują bowiem spadek wydajności urządzenia, a także zwiększone zanieczyszczenie powietrza. Nasza oferta obejmuje filtry do sprężarek ze wskaźnikami zużycia wkładu, co znacznie ułatwia eksploatację sprzętu. Pływakowy lub elektroniczny spust kondensatu umożliwia zaś odprowadzanie nagromadzonego brudu i wilgoci.

Układ uzdatniania powietrza ze sprężarek – filtry

Filtry do sprężarek to tylko jeden element całego systemu uzdatniania sprężonego powietrza. W rzeczywistości oprócz nich w procesie biorą udział także takie elementy jak:

Gdzie kupić wkłady filtracyjne i inne części poprawiające przepływ powietrza w układzie? Warto zaufać sprawdzonemu dystrybutorowi, czyli AlmiAir. Nasza firma od wielu lat dostarcza zaawansowane technologicznie urządzenia związane z technologią sprężonego powietrza, które spełniają oczekiwania klientów. Przedsiębiorcom, którym zależy na jakości generowanego gazu, polecamy również audyt sprężonego powietrza – specjaliści przeprowadzą przegląd układu pneumatycznego i wdrożą skuteczne rozwiązania ewentualnych problemów.

FAQ

  • Jakie funkcje spełniają filtry do sprężarek?

Filtry powietrza w układzie uzdatniania obok separatorów i osuszaczy odpowiadają za usuwanie zanieczyszczeń, wilgoci oraz oleju ze sprężonego powietrza.

  • Jakie są zalety stosowania filtrów do sprężarek?

Czyste powietrze odpowiada normom sanitarnym m.in. w produkcji kosmetyków, elektroniki i żywności, sprzęt ma przedłużoną żywotność oraz zwiększoną wydajność niezależnie od modelu.

  • Jakie są rodzaje filtrów do sprężarek?

Filtry powietrza do sprężarek tłokowych czy śrubowych AlmiAir dzielą się pod względem rozmiaru filtrowanych cząsteczek, a także typu przyłączy (kołnierzowe lub gwintowe).